Със Закона за държавния служител, който от тази седмица влиза в сила и новия модел на заплащане, ще се окаже, че заплатите в държавната администрация ще скочат средно с около 20%. Окончателните дни ще ги имаме до десетина дни. Това каза пред „Тази сутрин“ по бТВ вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков.
Ще се окаже, че заплатите ще надскочат ръста на инфлацията през последните три години. Главната цел е доходите да се увеличат повече, отколкото инфлацията. Инфлацията тази година ще е около 2%, определено по-ниска от миналата година, заяви министър Дянков. Правим така, че в края а този мандат хората да са по-добре, не само от гледна точка на музеи и магистрали, а и доходите им да са по-високи в сравнение през 2009 година. За да дръпнем по-рязко с увеличаване на доходите обаче на нас ни трябва ръст на икономиката – и българската, и европейската, посочи Симеон Дянков.
Той съобщи, че увеличението при пенсиите ще е за всички. Този път няма да се вдигат само минималните пенсии, както направихме през май тази година, а всички пенсии, заяви Дянков. На въпрос дали ще се намерят пари за коледни добавки и 13-та пенсия в края на годината финансовият министър коментира: Никога не съм бил привърженик на коледните добавки, предпочитам да се вдигнат всички пенсии с малко по-голям процент. С други думи, дори и да има повече пари в бюджета, вместо да отидат те за коледни добавки наведнъж, по-добре да залегнат като постоянен процент.
Дали пенсионерите ще останат доволни от предстоящото увеличение обаче, министърът на финансите не е оптимист. Едва ли ще останат доволни, защото дори и то да е над процента на инфлация, тоест да имат по-добър доход от средата на 2009 година, винаги има коментари: "Искаме още. Искаме още.", заяви Дянков. Донякъде е естествено, защото България е тръгнала с много ниски пенсии и ние трябва да дърпаме на фона на останалите. Дори и да се дават сравнения, да се каже: "Вижте, ние увеличаваме пенсиите с реални стойности, в Гърция паднаха с 40 процента, в Румъния с 25 процента и в Холандия с 15 процента", тези сравнения не са важни за обикновения човек. И до някъде аз го разбирам. Но на тях им се иска да имат средните за Европа пенсии. Това няма как да стане в един мандат, но може да стане в два.
Няма да намаля ДДС догодина, отговори Дянков на въпрос. Имах такава идея. От гледна точка на по-високите приходи, които получаваме, би могло да свалим ДДС-то, но за моя изненада политическата класа - мнозинството и опонентите в парламента, общо не искат това да стане. Не смятат, че това е добра идея. Препоръката и от мнозинството от ГЕРБ е да се фокусираме върху доходите. За следващата година няма да има промяна в ДДС, нито ще се увеличава, нито ще се намалява, нищо ще има диференциация, както от време на време се говори.
По отношение бюджета на министерствата за догодина Дянков заяви: Ние тази година по-рано почнахме бюджетната процедура и това е тенденция всяка година да се почва, за да имаме по-голяма предвидимост. Първоначалните заявки са дошли. Всяко министерство иска повече. Но няма да стане. Бюджетите им ще са същите като тази и следващата година. В реално отношение означава, че дори ще се намали бюджетът им заради инфлация.