Група частни инвеститори проявяваме интерес към реализиране на проекта АЕЦ “Белене“. Предлагаме да поемем управлението на проекта с цел довеждането му до успешна реализация, като откупим държавния дял и възстановим на държавата всички досега извършени разходи.
Инвеститорите обещават да внесат официално предложение до Министерски съвет и Народното събрание.
Това е част от обръщението, отправено от Ангел Деспотов - бивш председател на Агенцията за малки и средни предприятия по времето на правителството на Симеон Сакскобургготски, предаде сайтът 3-e news, цитиран от в. "Класа".
Нашият интерес е за строителство на нова АЕЦ на площадката в Белене като частен проект, пишат новите кандидат-инвеститори. Като аргументи в своя полза за улесняване на решението за приемане на предложението те смятат да посочат анализи на независими експерти, които са категорични, че за държавата е неизгодно да инвестира в този проект при досегашните допускания и условия, както и категоричното изявление на премиера на АЕЦ "Белене" да бъде построена само при наличието на частни инвеститори. Собствените ни допускания и разчети категорично показват бъдещата нужда от надеждни източници на електроенергия, както и рентабилността на проекта, пише от Мюнхен Ангел Деспотов.
Това е втори опит проектът "Белене" да бъде реанимиран като частен. Миналата година през септември съвсем неачаквано в парламента се появи инвеститор за вече прекратения проект за атомна централа в Белене - американският “Глобъл пауър консорциум“. Условията по евентуалната сделка зададе лично премиерът Бойко Борисов. Те включваха и заплащане на всички направени разходи по централата, както и да бъде постигнато цялостно уреждане на отношенията между "Атомстройекспорт" и НЕК, да се поемат всички настоящи и бъдещи плащания и претенции, както и арбитражните производства.
От "Глобъл Пауър Консорциум" тогава заявиха, че целта им е препродажба на дялове от компанията в бъдеще. Седмица по-късно обаче преговорите бяха прекратени, а парламентът взе решение за провеждане на референдум за бъдещето на ядрената енергетика.