Газовата революция в Япония удря срещу интересите ма руския газов монополист „Газпром“ в Тихоокеанския регион, обобщава РБК, позовавайки се на анализатори.
Японската държавна корпорация Japan Oil, Gas & Metals National Corp (Jogmec) във вторник обяви, че първа в света е успяла да добие природен газ от ледени метанови хидрати от морското дъно.
Това е станало на дълбочина от 1,3 км. от дъното на Тихия океан на 50 км. от брега на остров Хонсю.
От Jogmec се похвалиха, че местните запаси са достатъчни, за да се удовлетворят потребностите на страна за синьо гориво за следващите 100 г. Ако прогнозите се потвърдят, това ще е удар по интересите на „Газпром“ в региона. Руският газов монополист инвестира в изграждането на нови трасета и разработването на нови находища, които да удовлетворят нуждите на Япония и Китай от синьо гориво.
Началото на промишления добив от Jogmec, който се очаква да стане факт между 2016 и 2018 г., е съпоставимо с революцията в енергетиката на САЩ, предизвикана от добива на шистов газ.
Ръководителят на изследователска група в Института за икономика и енергетика на Япония Юдзи Морита предупреди, че все още има проблеми за разрешаване преди да се пристъпи към добив.
Страната на изгряващото слънце е най-голям вносител на втечнен газ. За 2012 г. тя е похарчила $62,4 млрд. за купуването на рекордните 87,3 млн. т. синьо гориво. По тази причина не е случайно, че пробивът в добива на ледени метанови хидрати е важен за една от водещите в света икономики.
Метановите хидрати са известни и като клатрати. Те наподобяват на лед и представляват компресиран метан, заобиколен от водни молекули. Канада, САЩ и Китай не остават по-назад и проучват методи за добив от метанови хидрати. Експерименти с клатрати, намиращи под пластове лед на сушата, сочат, че е възможно отделянето на метана. Еколозите предупреждават, че все още има голяма опасност от замърсяване на околната среда. Добивът им в района на Япония пък може да предизвика и земетресение, отбелязва РБК.