Автор: Иван Рачев, клуб Журналисти срещу корупцията
В чернова на доклад на „Главен инспекторат„ на МС са установени множество нарушение в атомната централа "Козлодуй". Според него са сключени договори за изпълнение на обществени поръчки в АЕЦ „ Козлодуй”, подписвани от лица различни от изпълнителният директор.
Проверката обхваща периода 2011 – 2012 година. Сред най – тежките нарушения са договори за изпълнение на обществени поръчки, които са подписвани от други служители на централата , а не от изпълнителният директор. Проверяващите от Главния инспекторат на Министерски съвет са установили още , че няма разписана процедура за съхранение и архивиране на досиетата на обществените поръчки , както и за приемането , предаването и съхранението на офертите. Според чл 58а ал. 6 от ЗОП възложителят е длъжен да съхранява цялата документация по провеждането на всяка процедура за възлагане на обществени поръчки най-малко 4 години след приключване на изпълнение на договора. Констатирани са случаи при които стойността на сключения договор значително надвишава прогнозната стойност на обществената поръчка. В доклада е описан и случай при който печели кандидат предложил три пъти по висока цена от останалите кандидати при възложен критерии „най – ниска цена”. Допускано е разделяне на обществени поръчки.
Според проверяващите от Глания инспекторат възложителя на на обществени поръчки АЕЦ „ Козлодуй” е назначавал нови членове към определени вече комисии , които да събират, разглеждат и оценят оферти без да са посочвани мотиви за това .
Тези и много други нарушения свързани с възлагането на обществени поръчки в АЕЦ „Козлодуй”, са констатирани в подробен доклад , който е класифициран с гриф „Поверително”. За обществените поръчки е проверявано как са били администрирани процедурите по възлагането по ЗОП и Наредбата за възлагане на малки обществените поръчки , включително чрез прилагане на рамково споразумение или система за предварителен подбор. Обект на проверката са били още финансово- икономическото състоние на атомната централа, технико-технологичното състояние, тръжните процедури за продажбата на електрическа енергия на външен и вътрешен пазар за периода до 31.12. 2012 г. Докладът е адресиран до министъра на икономиката , енергетиката и туризма Асен Василев, като се препоръчва документът да бъде предоставен на министър-председателя и на изпълнителния директор на АЕЦ „Козлодуй” за изпълнение на препоръките в него. В заключението на доклада – резюме се казва , че извадки от него трябва да получат Агенцията за държавна финансова инспекция , Българския енергиен холдинг и Главна инспекция по труда.
Клуб „Журналисти срещу корупцията” на страницата си публикува чернова на доклад - резюме на дирекция ” Главен инспекторат” към Министерски съвет. Това е продължение на заявените от клуба предложения за прозрачност в сектор „Енергетика” и на проведената кръгла маса на 8 март 2013 г. Всички материали , с които разполагат от Клуб журналисти срещу корупцията от направените до момента разследвания от наши колеги са предадени на Главния прокурор Сотир Цацаров и министърът на икономиката , енергетиката и туризма Асен Василев. Очакваме от тях да се произнесат спрямо компетентността си .