Отидете към основна версия

4 500 18

Защо Германия не може да се раздели с Русия

  • германия-
  • русия-
  • газ-
  • доставки-
  • икономика

Причините са по-скоро исторически, отколкото икономически

Снимка: ЕРА/БГНЕС

Зависимостта на Германия от доставките на руски енергийни ресурси и невъзможността бързо да се откаже от вноса на природен газ и петрол от Руската федерация се основават по-скоро на исторически причини, отколкото на икономически. Това се казва във видео, публикувано на сайта на германското издание Der Spiegel.

Авторите на видеото отбелязват, че малко западни страни са толкова зависими от вноса на газ и енергийни ресурси от Русия, колкото Германия – почти 50% от въглищата и 34% от петрола идват от Руската федерация. Най-силна е зависимостта на ФРГ от доставките на руски газ. Германия внася 52% от природния газ от Русия. „Фактът, че страната успя да попадне в такова затруднение, е резултат от погрешно историческо развитие“, казват авторите на видеото.

"От 70-те години на миналия век ФРГ все повече разчита на газа като източник на енергия. С планираното поетапно спиране на въглищата и ядрената енергия, зависимостта от Русия като най-големия доставчик на енергия стана още по-силна", се обяснява във видеото. Но има и други причини, посочват авторите на материала. Две големи петролни рафинерии, разположени в Саксония-Анхалт и Бранденбург, все още се захранват от руски тръбопроводи, което също е "наследство на ГДР".

В същото време се уточнява, че повече от 90% от вътрешното потребление на природен газ в Германия в момента се внася по тръбопроводи. Основно доставките се извършват от три държави: Русия, Норвегия и Холандия. Въпреки това доставките на газ от Норвегия и Холандия "едва ли е възможно да се увеличат". Други възможни варианти могат да бъдат Азербайджан, Алжир и Мароко.

Втечненият природен газ, т.нар. LNG, който може да бъде доставен с танкер от САЩ, Катар или Австралия, също е вариант. Германия обаче все още няма собствено пристанище за приемане на LNG, то е едва в етап на планиране. „Следователно федералното правителство проучва възможни места в Северно и Балтийско море, където плаващи терминали за получаване на LNG могат да бъдат разположени в краткосрочен план още през зимата на 2022-2023 г.“, заключават авторите на видеото.

На 13 април говорителят на германския кабинет Волфганг Бюхнер заяви, че германските власти се противопоставят на незабавното налагане на ембарго върху доставките на петрол и газ от Русия. Германският канцлер Олаф Шолц многократно е изтъквал, че германското правителство следва стратегия за постепенно намаляване на зависимостта от руските енергийни доставки.

За това, че Германия не може спешно да откаже руския газ, говорят както германски експерти, така и политици. Според официалната прогноза на Министерството на икономиката и защитата на климата на Германия, пълната независимост от газа от Руската федерация ще бъде постигната до лятото на 2024 г. Очаква се доставката на въглища и петрол да бъде подменена през тази година.

Поставете оценка:
Оценка 3.8 от 21 гласа.

Свързани новини