Отидете към основна версия

2 561 7

Кой сключва „тайни сделки“ с руски диаманти

  • диаманти-
  • русия-
  • белгия-
  • индия

Те са реализирани с Белгия и Индия, независимо от ембаргото наложено от Запада на Руската федерация

Снимка: ЕРА/БГНЕС

Няколко компании от Белгия и Индия продължават да купуват диаманти от Русия, въпреки "военната спецоперация" в Украйна и западните санкции, наложени на руската "Алроса" - най-големият производител на диаманти в света, пише Bloomberg, позовавайки се на информирани източници.

Според агенцията около 10 компании сключват "тайни сделки" за закупуване на скъпоценни камъни за "стотици милиони долари". Най-големите купувачи на руски диаманти според събеседниците на агенцията са индийските Kiran Gems и Shree Ramkrishna Exports Pvt. Техни представители не са отговорили на запитванията на Bloomberg за коментар на темата.

Предполага се, че след шлифоване и полиране руските скъпоценни камъни се изпращат в Китай, Япония и Индия, които все още не са се отказали от руското производство и заедно отговарят за около 30% от световното търсене на полирани диаманти. Проследяването на движението на диамантите обаче е почти невъзможно, така че е много вероятно камъните от Русия да попаднат на западните пазари, посочва Bloomberg.

Някои големи европейски марки дори са поискали от основния конкурент на Alrosa – британската De Beers, да увеличи продажбите на доставчици, на които има доверие. Диамантената компания се е опитала да направи това, но няма достатъчно резерви, за да покрие търсенето. Представители на Alrosa и De Beers отказаха коментар.

САЩ, Европейският съюз и Великобритания наложиха санкции срещу руската диамантена индустрия през март, като забраниха вноса на всички видове руски диаманти, с изключение на индустриалните. Alrosa също попадна под ограниченията: от началото на март беше забранено набирането на капитал чрез издаване на акции и облигации в САЩ, а изпълнителният директор на компанията Сергей Иванов попадна под ограниченията. През април САЩ разшириха санкциите срещу Alrosa, блокирайки американските активи на компанията.

След това повечето европейски и близкоизточни банки отказаха да финансират транзакции за закупуване на продукти на Alrosa, но няколко индийски банки продължиха да извършват транзакции в други валути - предимно в евро и рупии, припомня Bloomberg. На този фон самата Alrosa започна да предлага на купувачите по-изгодни условия, например възможността самостоятелно да избират кои диаманти да включат във всяка доставка, но запази предишната си ценова политика.

Поставете оценка:
Оценка 3.6 от 7 гласа.

Свързани новини