Отидете към основна версия

1 344 0

БАИТ, Българска Финтех асоциация и ИКТ Клъстер-Варна се присъединяват към БРАИТ

  • баском-
  • браит-
  • баит-
  • бфа

Обединението представлява над 20% от БВП на българската икономика и е в основата на нейната конкурентоспособност и дигитална трансформация

Снимка: БРАИТ

Българска работодателска асоциация иновативни технологии (БРАИТ) разширява своята представителност сред високотехнологичните индустрии в България. Към нея се присъединяват три нови влиятелни организации – един от доайените в сферата – Българска асоциация по информационни технологии (БАИТ), Българската Финтех Асоциация (БФА), която обединява компаниите, превърнали българския финтех сектор в един от най-успешните в региона и една от най-активните регионални организации – ИКТ Клъстер – Варна.

С това БРАИТ продължава да привлича асоциации, обединяващи напредничавите технологични бизнеси в България, чиято цел е дa отстояват конкретни стратегически политики в областта на бизнес средата, образованието и върховенството на закона. БРАИТ се стреми към постигане на качествен скок в продуктивността на българската икономика и ефективността на публичния сектор, така че България да бъде сред държавите – лидери в Европа. Работодателската асоциация ще кандидатства за участие и в Националния съвет за тристранно сътрудничество.

Преди два месеца БРАИТ обяви безпрецедентно обединение на всички влиятелни асоциации, клъстери и компании, представляващи високотехнологичната икономика на България, сред които са БАСКОМ, АИБЕСТ, БЕСКО, Институт за агростратегии и иновации, Асоциация на производителите и вносителите на агротехника и технологии в България (АГРОТЕХ), Аутомотив Клъстер България, Биотехнологичен и здравен клъстер, Индустриален клъстер Средногорие, Национален куриерски клъстер, Клъстер възобновяеми енергийни източници, Клъстер за развитие и обучение на лекари по дентална и хуманна медицина, Клъстер Зелена синергия, Клъстер Мехатроника и автоматизация, Морски клъстър България, Клъстер Тракия икономическа зона, Черноморски енергиен клъстер и др.

Обединението представлява над 20% от БВП на българската икономика и е в основата на нейната конкурентоспособност и дигитална трансформация.

„В условията на все по-голяма нестабилност в държавата, широки обединения като БРАИТ са крайно необходими, за да държат в дневния ред на обществото и на политиците важните теми, които касаят стратегическото икономическо развитие на България“, казва Доброслав Димитров, председател на УС на БРАИТ.

На свой ред председателят на УС на БАИТ Ирина Радоева споделя: „Надяваме се, че БРАИТ ще помогне икономиката на страната да се трансформира в модерна, ефикасна и устойчива, тъй като технологиите са гарант за развитието на всички сектори на обществено-икономическия живот. Това е вертикален процес, започващ от дигитална модернизация на образованието, с цел развитие на технологични знания и умения в подрастващите, до ускоряване на навлизането и използването на системите за електронно управление. Убедени сме, че това ще бъде дългосрочно усилие, в което БРАИТ е този партньор, с който държавата е необходимо да си сътрудничи, като технологичните организации имаме готовност да предоставим целия си експертен капацитет.“

Според Емил Цанков – председател на УС на ИКТ Клъстер – Варна, представителите на високотехнологичния сектор трябва винаги да търсят иновативни решения и да създават съвместни възможности за развитие. „С участието ни в БРАИТ се стремим да разширим нашето влияние и да дадем своя принос към стратегическите промени в областта на ИКТ, както и да поддържаме стабилно и устойчиво развитие на нашия регион. В ИКТ Клъстер - Варна вярваме, че синергията между различните технологични организации и институции е ключът към успешното реализиране на потенциала на България като лидер в дигиталната трансформация", подчертава Емил Цанков.

Валери Вълчев, съучредител и председател на Българска Финтех Асоциация казва: „Финтех секторът в България води пътя към новаторски напредък и трансформираща промяна в индустрията на финансовите услуги. Решихме да подкрепим БРАИТ, защото споделяме идеите им за развитието на България, благодарение на силния ни технологичен сектор и иновативен потенциал.“

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини