Отидете към основна версия

1 147 11

Експерти: Бъдещето на туризма ни е в "синия растеж"

  • черно море-
  • синя икономика-
  • син растеж

Въпреки, че човешката дейност има отпечатък върху морските пространства, концепцията за синя икономика в черноморския регион е сравнително нова

Снимка: БГНЕС

Прилагането на нови екологични технологии, т.н. син растеж, е бъдещето на туризма. Това е комплексен подход за използване на природните ресурси щадящо, с незабележим отпечатък върху околната среда и с нулеви въглеродни емисии. У нас вече има добри примери в тази посока, съобщава БНТ.

Синият растеж е стратегия, която подкрепя развитието на всички морски отрасли. Тя е насочена към аквакултурите, морските биотехнологии, добива на полезни изкопаеми от морското дъно и, разбира се, туризма.

"Туризмът е интересен от тази гледна точка, затова защото в Европа, сред секторите на синята икономика има най-висока добавена стойност и дава заетост на най-голям брой хора, почти 30% в сравнение с всички сектори. Трябва да променим възгледа и възприятието на туризма като сектор, който не е чак толкова технологичен и в който разчитаме много повече на човешкия фактор. Обаче технологиите и интелигентните решения могат да ни помогнат да подобрим устойчивостта на сектора изключително много", смята Цветелина Генова, ВУМ – Варна.

Въпреки, че човешката дейност има отпечатък върху морските пространства, концепцията за синя икономика в черноморския регион е сравнително нова. Тя е щадяща и надгражда зелената.

"При синята икономика всички ресурси, които се предлагат и се използват, не само се рециклират и балансирано се използват, но отношението към тях е на не повече от двадесетина километра ресурса, който се използва за туристическия сектор да бъде разположен. Например зеленчуци, плодове, всичко да пристига на не повече от двадесетина, двадесет и пет км", каза проф. Красимира Станева – ректор на Висше училище по мениджмънт.

В България вече има добри примери в това отношение, макар и да не са много. В много хотели са въведени смарт решения за пестене на енергия и вода. А верига бензиностанции у нас на практика се включва в процеса на син растеж.

"Една от бензиностанциите на известна, разбира се, верига в Банско е направена на принципа на синята икономика. Водите, които се използват за технически нужди са прихванати от склоновете на съседните на бензиностанцията местности и всичко това е включено в един кръговрат естествен, така, че там има нулево потребление за вода, която е за питейни нужди", поясни проф. Красимира Станева – ректор на Висше училище по мениджмънт.

България вече е сертифицирана със син флаг и син делфин. Ето защо пътят на туристическия бизнес към въвеждане на синята икономика ще продължи по естествен начин, смятат експертите и добавят, че тоталната експлоатация на ресурсите ще доведе до различни препоръки в нормативната база на Европейския съюз и други организации. Ако тези препоръки не се изпълняват, ще се превърнат в рестрикции за налагане на синя икономика. А тя е бъдещето.

Поставете оценка:
Оценка 2 от 4 гласа.

Свързани новини