Отидете към основна версия

7 469 19

Русия може да транзитира газ през Украйна и без договор

  • газопровод-
  • транзит-
  • русия-
  • украйна

Това е възможно ако правата за гориво бъдат прехвърлени на руско-украинската граница

Снимка: ЕРА/БГНЕС

МОСКВА, 12 декември. /ТАСС/. Русия може да продължи доставките на газ за Европа през Украйна в намален обем (4-7 млрд. куб. м) и без споразумение за транзит, което изтича в края на тази година, ако правата за гориво бъдат прехвърлени на руско-украинската граница. В същото време "Газпром" има възможност да увеличи изпомпването в посока ЕС през Турция, както и директните потоци към Централна Азия, каза в интервю за ТАСС анализатор от финансовата група Finam Сергей Кауфман.

"Все още не е възможно да се гарантира, че доставките няма да продължат без договор. Предвид интереса на европейските потребители не изключваме около 4-7 млрд. куб.м от сегашните 15 млрд. могат да продължат да се доставят в Европа по схема, която предвижда прехвърляне на правата на собственост върху газа още на руско-украинската граница. Използвайки примера на работата на южния клон на "Дружба" може да направим заключението, че по принцип украинската страна не е против транзита на руски въглеводороди, стига той да носи печалба. Въпреки това е трудно да се дават точни прогнози поради високата политизация на този въпрос“, каза той.

"Ако транзитът през Украйна бъде напълно спрян, тогава през 2025 г. износът по тръбопроводите на "Газпром" ще може да намалее само с 5-7 млрд. куб.м", отбелязва експертът. Компанията има много алтернативни пътища за доставка. Така и газопроводите "Турски поток".и "Син поток" са проектирани по такъв начин, че за относително кратко време (1-2 години) капацитетът им да може да бъде увеличен с общо 6-7 млрд. куб.м, което би позволило повече газ да се доставя в Европа по този маршрут.

В допълнение, потенциалът за растеж на изпомпването към Централна Азия остава. Според Кауфман, до 2026 г. обемът на доставките в региона може да достигне 12 млрд. куб. м. на година. Освен това се обсъждат съвместни проекти с Иран, включително възможни доставки на газ в северната част на страната.

В дългосрочен план "Газпром" има има планове за увеличаване на износа за Китай до 48 млрд. куб.м до 2028-2029 г. (след като Силата на Сибир и далекоизточният маршрут достигнат пълен капацитет), както и допълнителен проект под формата на Силата на Сибир - 2 (50 млрд. куб.м), или под формата на транзит през Казахстан (35 млрд. куб.м). Перспективата за реализиране на последните два варианта обаче е не по-рано от 2031 - 2033 г., отбеляза експертът. "Газпром" също така продължава изпълнението на балтийския LNG проект в Уст-Луга с капацитет от 13 милиона тона LNG годишно. Изграждането на централата се забавя поради напускането на западни партньори, но пускането ѝ в експлоатация е възможно през 2027-2028 г.

Споразумението за транзит на руски газ през украинска територия изтича в края на 2024 г. и предвижда изпомпване на 40 млрд. куб.м годишно. Транзитът през Украйна остава единственият маршрут за доставки на руски газ за страните от Западна и Централна Европа.

Доставките на газ през Турски поток и "Син поток" предназначени за Турция и страните от Южна и Югоизточна Европа. Руският президент Владимир Путин заяви, че Киев няма да удължава транзита на руски газ за Европа до 2025 г. Държавният глава припомни, че Украйна се е присъединила към европейските закони и е трябвало предварително да резервира капацитет за изпомпване, но този срок е пропуснат.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 19 гласа.

Свързани новини