Националните работодателски и синдикални организации отправиха общ ултиматум към политическите партии и институциите незабавно да предприемат действия, които да доведат до успокояване на ситуацията у нас.
"В случай че не бъдат положени адекватни усилия за успокояване на обществото, ще преминем към радикални действия, като ползваме всички възможни обществени и граждански инструменти преди парламентарните избори", заявяват в съвместна декларация, която представиха пред медиите, от Българската търговско-промишлена палата (БТПП), Българската стопанска камара (БСК), Конфедерация на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), Асоциацията на индустриалния капитал в България, КНСБ и КТ "Подкрепа".
Една от мерките, които те може да предприемат, е обръщение към избирателите преди вота на предсрочните парламентарни избори. Трудът и капиталът са на единни политически позиции, присъдата сега не я произнасяме, но в момента я пишем, посочи Божидар Данев, изпълнителен председател на БСК.
Като шамар срещу парламентарните партии - БСП, ДПС "Атака" и ГЕРБ, и предупреждение към тези, които искат да влязат в следващото Народно събрание - "България без цензура" и Реформаторският блок, обясни общата позиция Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал. "Не искаме една партобизнес олигархия да замени друга партобизнес олигархия", подчерта той.
Работодатели и синдикати настояват в рамките на оставащото време на 42-рото НС да бъде постигнат консенсус между партиите по големите енергийни проекти и по споразумението за партньорство с ЕС за периода до 2020 година. В същото време депутатите спешно да гласуват решения, свързани с финансовата устойчивост в здравеопазването (в т. ч. и актуализацията на бюджета на НЗОК), в енергетиката, в социалната сфера в частта с обвързването на ръста на възрастта за пенсиониране с продължителността на живота.
В декларацията се настоява президентът да назначи служебен кабинет, равно отдалечен от партийни, корпоративни и лобистки интереси, както и от самата президентска институция, за да бъде гарантирана подготовката и честното произвеждане на предсрочния вот.
Шестте организации искат също служебното правителство да започне и подготовката за Бюджет 2015, както и правителството на Пламен Орешарски да представи отчет за финансовото състояние на страната в началото и в края на мандата си.
"Партиите в парламента да се вземат в ръце и да си свършат работата, а тези, които искат да влязат в следващото НС, да станат част от общия консенсус", призова президентът на КНСБ Пламен Димитров, цитиран от „Дарик“.
Според президента на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев заради партийни интереси и сблъсъци е поставено на карта съществуването на цялата финансова система.
В дъното на банковата, финансовата и политическата криза е Народното събрание, което по думите на Божидар Данев за една година не е намерило сили да прескочи котерийните борби. Банковата криза нямаше да се случи, ако не бяха заложени политически игри, тя не е в резултат на обективни натрупвания, добави Васил Василев.
Кризата има партийна "подкладка" - конфликтът "Делян Пеевски-Цветан Василев", посочи Данев. Принос има и прокуратурата с нейните изпреварващи действия.
Ето и пълния текст на декларацията:
Като отчитаме безпрецедентната политическа криза, довела до пълен срив на доверието към държавността и държавните институции, водени от разбирането, че постигането на обществените цели и решаването на проблемите на бизнеса и работещите изискват диалог и рационални решения, а не самоцелно противопоставяне и нетолерантност, водещи до недоволство и напрежение,
НАПОМНЯМЕ, че политиците са избрани от народа, за да му служат – функция, чието изпълнение в момента е напълно заменено с преследването на тясно партийни и корпоративни интереси.
ОСЪЖДАМЕ поведението на парламентарните и извънпарламентарни политически сили, които нагнетяват обществено напрежение и обричат икономиката на стагнация, а обществото – на безперспективност и бедност.
ПРИЗОВАВАМЕ парламентарно представените партии да спазват принципите на парламентарната демокрация и да оправдаят доверието на суверена, като прекратят игрите с кворума и се върнат в пленарна зала, да насочат усилията си към важни нормативни актове с цел гарантиране на стабилността на икономиката.
НАСТОЯВАМЕ:
1. Представените в Народното събрание и в Европейския парламент политически партии да постигнат съгласие до 5 август 2014 по следните основни въпроси:
1.1. Големите енергийни проекти;
1.2. Споразумението за партньорство за периода до 2020 г.;
2. Парламентът, в рамките на ограничения срок до 5 август 2014 г. да замрази разглеждането на всички законопроекти, с изключение на:
2.1. решенията, осигуряващи необходимата финансова устойчивост в здравеопазването и енергетиката и гарантиращи обвързването на ръста на пенсионната възраст с ръста на продължителността на живота, и запазване правата за ранно пенсиониране на категорийните работници от 1 януари 2015 г.;
2.2. всички актове, свързани със задължителните изисквания на ЕС;
3. Правителството:
3.1. да пресича в зародиш всеки опит за финансова дестабилизация в страната;
3.2. да представи отчет за финансовото състояние на страната в началото и в края на своя мандат;
4. Президентът на РБ да гарантира създаването на служебно правителство, равно отдалечено от всички партийни, корпоративни и лобистки интереси, както и от президентската институция, което:
4.1. да гарантира провеждането на честни и прозрачни избори, финансова, икономическа и социална стабилност на страната;
4.2. да ускори подготовката на проекта на държавен бюджет за 2015 г. и Споразумението за партньорство с Европейската комисия по бюджетната рамка до 2020 г. и съответните програми към него.
5. Правораздавателните органи да приложат цялата сила на закона за установяване и предотвратяване на всякакви опити за дестабилизиране на икономиката и на страната.
6. Политици, общественици, експерти и журналисти да прекратят всякакви публични изяви, които подклаждат общественото напрежение.
ПРЕДУПРЕЖДАВАМЕ: В случай, че не бъдат положени адекватни усилия за успокояване на обществото, ще преминем към радикални действия, като ползваме всички възможни обществени и граждански инструменти и действия преди провеждането на парламентарните избори.