Преди повече от седмица изпратих писма до общините с цял поименен списък какво трябва да направят за предотвратяване на наводненията, но аз не мога да им заповядам, каза в студиото на “Денят започва” по БНТ служебният министър на вътрешните работи Йордан Бакалов. Той подчерта, че е необходима превантивна работа и законодателство в тази посока.
Йордан Бакалов припомни, че с решение на Министерски съвет е поискан мониторинг на ЕС на цяла България, за да се разбере къде е проблемът и защо всеки по-силен дъжд се превръща във воден ад за България.
След като е посетил засегнатите райони, министърът подчерта, че определено има общини, които са си свършили работата и се вижда, че водата от улиците се поема от шахтите, докато има общини, които не са си свършили работата и, както се казва, в коритата на реките вода няма, а по улиците – до колена.
За мен една от възможните промени, ако се възприеме, е да има възможност да се налагат и санкции, каза той. Не може ние да продължаваме да бягаме след събитията, можем да вземем мерки предварително, които да минимализират загубите и оттам самите хора да не търпят такива щети, подчерта Йордан Бакалов.
Големият проблем започна, когато беше отменен Законът за бедствия, аварии и катастрофи, когато се създаде прословутото министерство МИС, заяви министър Бакалов. Това беше по времето на Тройната коалиция, доколкото си спомням, каза той.
Най-важно е да се изгради цялата система за предотвратяване на тези бедствия, ние не можем да продължаваме по този начин, не може да се харчат пари, които така или иначе отиват в коритата на реките или някъде в морето, въпросът е, че те не са ефективни, категоричен беше Йордан Бакалов.