ДАНС проведе мащабна акция в няколко български града, сред които и Пазарджик, в търсене на терористи от „Ислямска държава” у нас. Хората в джамията "Абу Бекир” са били обискирани. Задържан е и имамът Ахмед Муса Ахмед. От прокуратурата обясниха, че се води разследване срещу няколко души за това, че са пропагандирали война и са проповядвали радикални ислямски идеологии.
Мюсюлмани от Пазарджикобясниха пред Нова телевизия, че те живеят мирно в България и спазват както нашите, така и ислямските закони. Те отрекоха да участват в терористичната организация. По думите им председателят на Висшия мюсюлмански духовен съвет Недим Генджев е неверник, който „разваля главите на всички мюсюлмани”.
Източници от разследването, цитирани от БНТ казват, че са събрани видео и книжни материали, които проповядват антидемократични идеи, смятани дори за радикален ислям. В джамията в Пазарджик в 6 и 30 имаше сутрешна молитва и една част от молещите се влязоха в помещение към джамията, в което има училище, смятано за нелегално от много. Именно такъв тип училища станаха причина за спецоперацията на прокуратурата и ДАНС срещу проповядването на война и на антидемократична идеология. |
"Това е малка група в Пазарджик, които са обсебили имотите на изповеданието в този град и са превърнали тази джамия в едно свърталище. Хилядите мюсюлмани в Пазарджик са много свестни и трудолюбиви хора”, заяви от своя страна Недим Генджиев.
"Те казват така – ние не обичаме друговерците. Това означава, че с тях трябва да се занимаваме по друг начин и това е опасността”, коментира Генджиев.
"Ислямска държава” не приема кой да е в своите редици. Те приемат с препоръка, която се дава от доверено лице по места. Ако няма такова, има тестове. Проблемът е, че има хора в социалните мрежи, които пускат клипове и е очевидно, че такива има и в България. Явно органите са хванали подобно нещо”, коментира арабистът Владимир Чуков.
"Проблемът е колкото религиозен, толкова и социален, защото тези организации не работят в турските села, а в големите ромски махали, където хората са безработни и бедни. Идват с пари и купуват определени лица”, обясни Недим Генджев.
Няма причина за безпокойство относно сигурността в България
Информация за това има ли терористични клетки на територията на България и заплаха за националната сигурност, която постъпва в МВР, не може да бъде споделяна публично, защото основният антитерористичен ангажимент не е само на Вътрешното министерство, а и на други институции. Това заяви пред БНТ Веселин Вучков, министър на вътрешните работи, и допълни, че не е тайна, че с оглед на бежанските процеси, които се развиват в последните две-три години активно, очевидно и терористичната заплаха в страната ни нараства. Но тук освен превенция са необходими и конкретни наказателни производства. Той изрази надежда, че Прокуратурата и ДАНС са събрали достатъчно доказателства за това тези, които са престъпили Наказателния кодекс да бъдат изправени пред съда. Прокуратурата ще даде утре – 27 ноември – пресконференция и ще поясни всичко около акцията, проведена вчера в 5 града против антидемократични проповядвани идеологии в в България
Министър Вучков каза, че всяка държава може да бъде интересна за терористите. Това особено касае до балканските държави. Той посочи, че се надява 43-ят парламент да успее да приеме дългочаканите закони за сигурността – за НСО, за външното разузнаване – цивилно и военно.
Министър Вучков обясни, че към центровете, в които се настаняват бежанците, пресекли границата легално или нелегално, задължително работят съвместни екипи на ДАНС и на МВР, като опит за филтър срещу предполагаеми терористи. Той не изключи възможността да съществува опасност във всеки един момент, затова е важно споделянето на информация с нашите и чужди партньори. Но на този етап няма основание за излишно безпокойство, подчерта той. “Мисля, че нивото на сигурност е достатъчно стабилно, но това не означава, че институциите не трябва да бъдат бдителни. Международното партньорство е с добро качество и мисля, че институциите могат да се справят с всички потенциални опасности”, коментира той.