Ако предложението за промени в пенсионната система не бъде оттеглено, управлението на кабинета „Борисов 2" ще бъде обречено на недоверие и неуспех, а животът на българите няма стане по-добър, предупреди от трибуната в Народното събрание съпредседателят на парламентарната група на Реформаторския блок Радан Кънев.
Той се обърна към партньорите от ГЕРБ и напомни, че тяхното послушание, по силата на което внасят тези промени, не е част от предизборната им програма и прави лоша услуга на управлението.
„Това е генерална промяна в пенсионния модел, заложен в реформата на пенсионната система още от 2000 година. Преминаването от задължителен капиталов елемент в пенсионното осигуряване към модел, допускащ обезпечаването на правото на пенсия единствено чрез участие в солидарния стълб, е най-съществената вътрешнополитическа промяна за последните 14 години", посочи Кънев.
„След проведената бърза среща в неофициален формат между част от управляващите и синдикатите, на вниманието ни се представят светкавични промени в Кодекса за социално осигуряване, коренно изменящи заложената в пенсионния модел идея. Вместо разумна еволюция на пенсионния модел, ни се предлага прибързан и необмислен отказ от модела с непредвидими икономически и социални последици. Предложената от група народни представители промяна в Кодекса за социално осигуряване влиза в програмата на 43-тия парламент в нарушение на всички норми за промяна в осигурителното законодателство”, коментира Радан Кънев.
Той обърна внимание и на това, че предложените промени не са обсъдени и приети в Министерски съвет, не са съгласувани със социалните партньори, не е чут гласът на надзорния съвет на НОИ, няма дори формална оценка за въздействие и дори не е приемана в парламентарната социална комисия и не е ясна позицията на Министерство на труда и социалната политика.
Реформаторите са категорични, че идеята е грубо нарушение на програмната декларация на кабинета „Борисов 2" и не присъства в предизборните кампании на партиите, които стоят зад него.
„С това парламентарно поведение вие рушите духа на доверие между партньорите в мнозинството и духа на диалог, компромис и политическо смирение, който се опитваме да наложим", предупреди Кънев и призова за оттегляне на предложението за (еднократно) право на избор на всеки българин къде да държи парите си за допълнителна пенсия - в НОИ или в частен пенсионен фонд.
Кънев припомни, че довечера ще има протест под премиерските прозорци именно заради предлаганите промени в пенсионната система. Простетът под наслов "Да кажем "не" на кражбата!" е от 18.00 часа.
Отговорът на ГЕРБ не закъсня. Веднага след Радан Кънев думата поиска председателят на парламентарната бюджетна комисия Менда Стоянова, която отсече, че реформаторите очевидно са се объркали и изказването им не отговаря на истината.
„Пенсионният модел в България включва солидарния стълб - Националния осигурителен институт (НОИ) и третия стълб - доброволното пенсионно осигуряване. За гражданите, родени след 1960 година, обаче освен този солидарен стълб, държавата със закон е задължила 5% от техните вноски да отиват в универсален пенсионен фонд", обясни Стоянова.
Тя за пореден път се опита да изясни какво всъщност предлага премиерът - „въвеждането на възможност хората, родени след 1960 година, да преценят и да решат дали ще се възползват и от първия, и от втория стълб".
„Това не е промяна на модела. Това е даване на възможност на всеки човек да прецени по кой модел иска да се осигурява", категорична беше шефката на бюджетната комисия. Тя изтъкна, че със задължителното внасяне на парите в частен пенсионен фонд управляващите сякаш казват на хората „Ние, политиците, сме по-умни от вас. Вие не сте достатъчно зрели да решите къде да отиват вашите пари".
„Кой е по-умен, политиците или всеки човек? Кой поема риска от това решение - политиците или всеки един човек?", риторично попита Менда Стоянова.