“Г-жа Кунева и г-н Радан Кънев бяха два дни – неделя и понеделник, с мен в Берлин, заедно бяхме. В Бундестага, в канцлерството, и ако са имали нещо да ми кажа лично, можеха да ми го кажат тогава. Оттук нататък, ако те могат да ме убедят, че това решение, което днеска са взели, по някакъв начин е рисково, авантюристично, ще го вкараме отново и ще го прегласуваме. Само че трябва да ме убедят. Защо лъжат хората, че това е национализация?”. Така, оставяйки си малка вратичка за промяна на решението за пенсионните фондове, в предаването “Панорама” на БНТ министър-председателят Бойко Борисов отговори на въпроса на водещия Бойко Василев дали с днешния вот не се поставя на риск съществуването на управляващата коалиция.
„Всичко друго приемам, толкова съм толерантен, толкова съм внимателен, взаимно е. Те са много хубави, много приятни хора и много добре се работи с тях, съжалявам, че в един момент така се е получило“, коментира той партньорите на ГЕРБ от Реформаторския блок и каза, че бил учуден, че реформаторите не са изразили пред него несъгласието си, и малко обиден от това, че РБ са обявили, че ГЕРБ се коалира с ДПС. А те не влязоха ли днес в коалиция с БСП, попита премиерът, визирайки, че и реформаторите, и левицата днес гласуваха против предложените пенсионни промени. Водещият пък подхвърли, че не отивало на политик да говори за обида.
Борисов обясни, че приетите поправки дават право на избор от една страна, а от друга стимулират частните пенсионни фондове да се борят за доверието на всеки осигурен, като убеждават хората в доходността и предимствата си. “Никой не пипа парите на хората, те си остават и само тяхната воля е важна дали да бъдат преместени от едно място на друго. С една дума, ако тези частни пенсионни фондове са стабилни, дават добра доходност и им харесват на хората, никой по никакъв начин не ги задължава да ги махат. Къде е думата национализация в това?! Единственото, което даваме е право на избор. Не сега служебно или собственикът да каже къде те осигуряват, а българинът да мисли с главата си къде да отиде да го осигурят“, за пореден път тези дни подчерта той.
Решението на прехвърляне на средствата за втора пенсия в НОИ няма да е необратимо. По всяко време хората, които преместят личните си партиди от пенсионен фонд към държавното обществено осигуряване, ще могат обратно да се върнат към втория стълб на пенсионната система - частните фондове, обеща премиерът, като обясни, че това е единственият аргумент на коалиционните партньори, който той приема за правилен. „Те казват така: човек може да сгреши и от частния фонд да отиде в НОИ, но след една година може да поиска да се върне обратно и вече няма право. В закона съм поел ангажимент да се приеме тази промяна - да има право да се връща и след една, и след две, и след три – когато прецени“, увери Борисов.
Бойко Борисов обясни, че е бил в Брюксел, когато е научил, че парламентарната група на ГЕРБ е бламирала социалния министър Ивайло Калфин, като внесе и гласува ключовата поправка за пенсионните фондове в Закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2015 г. „Специално за Калфин - докладваха ми, изпратих Цветанов лично да му се извини“, каза Борисов.
Бойко Борисов довери, че вижда себе си като помирител и не вярва да има задълбочаване на конфликта: „Винаги съм бил помирителят от махалата. Вярно е, че и най-добре се биех от всички, така че всички идваха да ги сдобрявам и така си останах до края. Обичам мира, но винаги съм готов за война. Моята партия в момента знае, че всеки ден сме готови да отидем на избори. Тези места, на които сме в момента, са много временни”, заключи той.