Около 2 часа тази сутрин Народното събрание прие окончателно държавния бюджет за 2015 година, съобщи БНР. В него са предвидени приходи от 18 милиарда и 247 милиона лева. Предвижда се дефицитът догодина да бъде над 2 милиарда и 220 милиона лева.
Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет, е 8,1 милиарда лева. Минималната работна заплата ще бъде увеличена през 2015 година на два пъти - от 1 - от 340 на 360 лева, а от 1 юли - от 360 на 380 лева.
Бюджетът бе приет без реален дебат. Опозицията в лицето на БСП напусна пленарна зала още към 19.00 часа. Десислав Чуколов от "Атака" пък каза от трибуната, че е срамота бюджетът да бъде приеман, когато повечето депутати са вече видимо почерпени.
Министърът на финансите Владислав Горанов заяви от парламентарната трибуна, че бюджетът гарантира не само отпушване на еврофондовете, а и социалния баланс. Държавните функции ще се изпълняват с по-малко ресурси, но ефективно: “Той гарантира не просто отпушването на еврофондовете.Той гарантира не само максимално възможния социален баланс в обществото. Той дава перспектива, а перспективата е важна, защото времената са трудни в света. Може би не всички са удовлетворени, но в тази пленарна зала, за да дадем, трябва да вземем”. Горанов каза, че няма претенции това да е добър бюджет, но е възможният бюджет.
Парламентът излиза във ваканция от 22 декември до 10 януари. Следващото пленарно заседание ще се проведе на 14 януари от 9 часа, а на 12 и 13 януари ще има заседание на парламентарните комисии.
Депутатите запазиха размера на държавната субсидия за партиите - 11 лева за всеки получен действителен глас.
Така за рекордните 17 часа Народното събрание прие трите бюджета - на Националната здравноосигурителна каса, на държавното обществено осигуряване и държавния бюджет за 2015 година.
Депутатите записаха, че от догодина укриването на осигуровки в големи размери ще се наказва със затвор. Това стана, след като в преходните и заключителните разпоредби на закона за бюджета на държавното обществено осигуряване бяха приети промени в Наказателния кодекс.
Народните представители приеха и спорното решение от догодина вноските за втора пенсия да могат да се правят или в НОИ, или в частен фонд. От догодина стажът за пенсиониране ще се увеличава с 4 месеца, но възрастта остава замразена.