Стотици калоферци се хванаха на традиционното мъжкото хоро в ледените води на река Тунджа, малко след 8 часа. Преди това се наложи да се счупи ледът, тъй като реката беше замръзнала. Според поверието това обаче означава, че годината ще е добра.
С бавна стъпка, пеейки "Залюбила е Василка двама", мъжете приближиха моста на Тунджа, където поп Тодор хвърли кръста във водата, а бели гълъби полетяха в небето. За разлика от останалата част на страната тук няма значение кой ще хване кръста, тъй като той традиционно се предава в ръцете на най-малкия участник в мъжкото хоро.Тази година това бе 5-годишният Стилиян Николаев, предаде БНТ.Момчето влезе в ледените води с мъжкото хоро с вуйчо си за първи път. След като предаде кръста на свещениците и получи тяхната благословия, Стилиян каза, че ще продължи да влиза и през следващите години. Той пожела на съгражданите си да са здрави, а годината да бъде успешна за всички. Освен калоферци в хорото са играли мъже от Варна, Видин, Ивайловград и други части на страната. Празникът в Калофер продължава с честването на годишнината от рождението на Христо Ботев.
Мъжкото хоро в Калофер е единствено по рода си и се играе само в подбалканския град от повече от 100 години. В реката влизат само мъже. Ритуалът по ваденето на Светия кръст се прави за здраве. Не само калоферци, но и във всички краища на България, хората казват, че който е нагазил в ледената вода не се е разболял, него настинка не го лови. А ако във водата има лед, то годината ще бъде здрава и добра за хората.
Според легендата Калофер е основан през 1533 година. Тогава група мъже предвождани от Калифер войвода, "владеели" тази част на Стара планина и постоянно нападали преминаващите турските кервани.
Невъзможността да се справи с Калифер войвода и хората му, принудила султана да разреши на хайдутите да се заселят по тези земи при условие, че престанат да нападат керваните.
Войводата приема предложението и се установява в землището на днешен Калофер. През следващите векове Калофер израства като важен културен и търговски център, с доходоносен поминък за местните хора, заради което бил наречен "Алтън Калофер" - Златен Калофер. Калофер е опожаряван няколко пъти от турците.
Последното опожаряване на Калофер става през 1877 г., когато са избити и всички мъже, а градът е разрушен.