Докладът на Европейската комисия (ЕК) дава шанс на България, но догодина няма да е така, ако не сме предприели резки и отчетливи действия. Това заяви на брифинг вицепремиерът Меглена Кунева по повод критиките в обявения официално днес от Брюксел мониторингов доклад.
"Докладът е обран и има положителна оценка за предприетите стъпки от правителството" , заяви Кунева и допълни, че ако искаме да имаме успех, трябва да продължим по този начин. Тя посочи, че парламентът трябва да подкрепи борбата с корупцията, защото не може темата за корупцията и това, че очевидно не се справяме с нея към момента да бъде печат за милиони българи.
По думите й докладът е най-критичен по отношение на работата на ВСС, като има буквално възпроизведени проблеми от 2014 година.
„Няма никакъв напредък и това е зле. Има положителна оценка за реформата на Прокуратурата, но това не би трябвало да ни успокоява“, посочи тя.
В доклада е припомнена констатацията от миналата година, че ВСС все още не се разпознава като орган, способен да защитава независимостта на съдебната власт от изпълнителните и парламентарните органи, съобщи Кунева.
"Проблематичен е според доклада изборът на председател на ВКС, който е отлаган няколко пъти. Посочен е и проблемът със системата за гласуване и процедурата по номинации", каза тя и добави, че отново е подчертано, че изборът на главен съдебен инспектор е тест за способността на българските институции да проведат прозрачни процедури.
"В техническата част на доклада специално се споменава проблемите на СГС и скандалът с "Белведере", отбеляза Кунева и заяви, че е необходимо бързо подобряване на системата за разпределение на делата и извършване на безпристрастни разследвания.
Попитана дали трябва да бъде разпуснат ВСС, Кунева отговори, че това не е разговор, който трябва да се води с изпълнителната власт. Изпълнителната власт не може да се води разговор за разпускането на ВСС. В момента смяната на едни хора с други не е панацея, заяви вицепремиерът и посочи, че първо трябва да изградим „инфраструктурата за независимост“.
Тя подчерта, че в доклада е отбелязан проблемът с неефективното изпълнение на съдебните решения и най-вече с осъдени, които са избягали от правосъдието.
„Подчертано е, че корупцията продължава да е сериозен проблем в България“, коментира още вицепремиерът. Необходим е преглед и актуализация на антикорупционната стратегия, като в доклада е акцентирано на външната оценка, обясни Кунева.
"Ние имаме няколко институции, които не си кореспондират очевидно добре един с друг и които не са снабдени до такава степен с технически средства, че да може да се минимизира човешката намеса, която да даде повод за укриване на данни или подмяна на данни. В България това е проблем", заяви вицепремиерът.
Кунева заяви, че у нас няма нужда от създаването на нов орган по подобие на румънската Дирекция за борба с корупцията например, а тези, които са създадени, да си вършат работата и да си говорят.
„Ние знаем тези неща. Знаем, че има празнота по отношение на институция, която да координира борбата с корупцията. Критично е оценена работата на БОРКОР по отношение съотношението резултати-разходи и по отношение превантивни мерки. Необходими са спешни законодателни мерки в НК, очаква се това да се осъществи паралелно с изработването на нов НК”, посочи тя.
Вицепремиерът акцентира на доверието и подчерта, че единственият начин е да имаме амбиция, ангажираност и абсолютен приоритет, и това е задача за всеки един ден от следващата година, за да се променят нещата в България.
„Единствената валута в политиката е доверието, друга няма. Ако тази валута е с ниска стойност, ако я няма, ние не можем да влезем в нормален диалог с останалите страни-членки на ЕС. Този доклад дава шанс на България, но догодина няма да е така, ако ние не сме предприели много резки, много отчетливи действия“, обясни тя.