От Фонда за гарантиране на влоговете ме информираха, че вече има разговори с няколко компании, от които да се наеме фирма за проследяване на паричните потоци на КТБ. В момента е важно да се договори възнаграждението на компанията.
Това каза Димитър Танев, заместник-председател на бюджетната комисия в парламента и член от Реформаторския блок на временната комисия за КТБ, в ефира на България он Ер тази сутрин.
Танев подчерта, че отговорността е на ДПС и БСП и тогавашното правителство, които не са предотвратили източването, въпреки че е имало доклад на ДАНС до кабинета с опасения за финансовата стабилност, но докладът не е бил внесен в парламента. Не е имало политическа воля – тяхна работа е била да предотвратят тази криза, обясни Танев, като допълни, че новото правителство е трябвало да овладее ситуацията бързо.
Като пожарникари трябваше да гасим положението и хората да си получат гарантираните влогове, които бяха над 3,5 млрд лева и държавата ги плати, подчерта Танев.
Според него в момента не стои въпросът за стабилността на финансовата система у нас, но е важно да се прекрати моделът „никой“, който най-точно описва работата на институциите по време на източването на КТБ. Ще се направят законодателни промени и механизми на контрол, така че да не е възможен повече този модел, обясни Танев и добави, че след изслушването на шефа на ДАНС в комисията по КТБ са очертани законодателни промени, свързани със сигурността на парите и банковия контрол.
КТБ не е работила като банка, а като пирамида, според Танев. Част от лихвите, които са плащани на следващите вложители, са вземани от парите на предходните и то в размери много над пазарните. Банката сериозно е инвестирала в бизнеси, които после са прехвърляни на трети и следващи лица и сега събирането на активите ще е трудно, обясни Димитър Танев като прогнозира години наред съдебни дела, свързани с КТБ.
По думите му, 43-то Народно събрание вече даде възможност да се атакуват сделките по цесии и прихващания, спрямо две възможни дати - на неплатежоспособността и на поставянето на банката под особен надзор. Димитър Танев прогнозира, че ще бъдат засегнати много икономически интереси при атакуването на сделките, но държавата трябва да защити публичния интерес.