Кризата в Македония трябва да бъде решена по демократичен начин. България не подкрепя идеите за федерализация на страната.
Това обяви след срещата си с лидера на опозиционния Социалдемократически съюз на Македония (СДСМ)
Той посочи, че Скопие може да разчита на подкрепата на София за присъединяване към ЕС и НАТО. Много държим по демократичен път да бъде решена политическата кризата, категорично против сме всякакви изказвания за федерализация на Македония.
„Държим управляващитте и опозицията да намерят общ език, какъвто Европа изисква. Не се месим във вътрешните работи на страната, но ни притеснява, че там има политическа криза и то на нашата граница и то с един народ, който е най-близък на България. Направихме срещата и с българската опозиция, за да покажем, че в България не се делим на леви и десни, когато става въпрос за такива проблеми", заяви премиерът Бойко Борисов.
Той посочи, че на срещата е присъствал депутатът от БСП Янаки Стоилов и външният ни министър Даниел Митов.
Зоран Заев посочи, че искането на опозицията е за съставяне на служебно правителство и в рамките на 6-9 месеца Македония да се подготви за парламентани избори . С това предложение е бил запознат във вторник и европейският комисар по регионална политика Йоханес Хан.
Народът ще даде властта и той ще реши по кой път да се движи Македония и кой да я води, посочи Зоран Заев.
Мястото ни е в ЕС и НАТО и се опитваме да намерим решение на кризата, която засяга не само Македония, но и целия регион, отбеляза лидерът на СДСМ.
„България е голям приятел на Македония“, заяви Зоран Заев и подчерта приятелското сътрудничество между двете страни.