Отидете към основна версия

996 1

Отложиха промените за референдума, Местан видя сценарий

  • местан-
  • отложиха-
  • промените-
  • референдума-
  • сценарий

Целта на референдума за изборните правила цели промяна на моделите на управление, заяви лидерът на ДПС

Ще кажа само, че целта на българския референдум за изборните правила е много ясна – цели се чрез промяна на изборните правила, чрез въвеждане на смесена пропорционално-мажоритарна система, да се променят моделите на управление на страната. Това заяви лидерът на ДПС Лютви Местан от парламентарната трибуна, след като мнозинството отхвърли предложението на ДПС от законодателната програма на парламента да отпадне окончателното обсъждане на промените в Закона за референдумите.

Депутатите обаче изместиха в седмичната програма обсъждането на второ четене на промените в Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление.

Според Лютви Местан се цели промяната в изборните правила, която ще доведе до невъзможността на малки партии да влязат в парламента.

„Измененията в този закон са пряко свързани с инициирания от държавния глава референдум за промяна изборните правила и целят в крайна сметка въвеждане на смесена избирателна система. Прекият ефект ще бъде, че първата политическа сила ще упражни собствено еднопартийно управление, всички останали партии ще загубят от своето реално, съгласно вота, представителство. Поемате тежка политическа отговорност за последствията, които ще понесе младата българска демокрация, след като сценарият бъде реализиран докрай, заяви Местан.

"Има нужда да прочетем урока от референдума на съседна Гърция. Всички партии в 43-то НС имаме нужда да осмислим последствията на този инструмент, когато референдуми се провеждат не по ценностни, а по чисто експертни теми", заяви още Лютви Местан. По думите му този референдум е разтърсил ЕС.

„Резултатите от референдума във Гърция имат своите измерения както за целостта на ЕС така и може би не до там съзнавани вътрешнополитически измерения за БГ. Видяхте че когато представителните власти прибягват до референдума за да скрият собствената си политическа отговорност зад гърба на суверена може да има последствия както за целостта на самата държава така и за целия европейски съюз“, заяви той. По думите му дори средно грамотни юристи биха се затруднили да дадат информиран отговор с „Да“ или „Не“ на този въпрос.

Истинското предизвикателство за целостта на ЕС според ДПС е предстоящия референдум в Обединеното кралство следващата година. „Ако и английските граждани гласуват с Не на въпроса дали Обединеното кралство да остане в ЕС наистина ще настъпи риск за целостта на ЕС. Изводът е, че ЕС основан на последващи референдуми, на които да се преразглеждат взети решения на представителните власти не може да оцелее. Неизбежно ще се отприщят процеси на разпад на целостта на ЕС и младите демокрации от Западните балкани и Югоизточна Европа ще изгубят основния си мотив за по нататъшното си разгръщане и укрепване. Ще останат в сивата зона между Изтока и Запада“, обясни той.

Местан даде пример, че ако след години се подложи на референдум дали България да върне на кредиторите 16-те милиарда заем, който беше гласуван в пленарна зала. „Не критикувам заема, защото ние го подкрепихме, но представяте ли си след 10 години следващо популистко мнозинство в НС да попита българския народ дали България да върне този заем на кредиторите. Нали знаете какъв ще бъде резултата – не”, заяви Местан.

„Чрез облекчаването на условията за признаване на задължителния характер на референдумите, това НС ще бъде принудено да въведе смесена избирателна система – дори във редуциран вариант 2/3 пропорционално избрани народни представители и 1/3 - 80 мажоритарно. Резултатът ще бъде следния: не говоря за Закона за референдумите, а за предложението на президента за референдумите. Представете си, че една политическа сила, която събира 40% от ефективните гласове, т.е. на прескочили 4% бариера, при 100% пропорционална система ще спечели 96 мандата. Това предполага коалиционна формула на властта . При вариант пропорционално-мажоритарна система, същата политическа сила ще вземе само 64 от пропорционалните мандати, но в българските условия колко от едномандатните района ще бъдат спечелени от първата политическа сила? 75 от 80 мандата ще бъдат на първата политическа сила. Кажете ми в колко едномандатни района ще победите ГЕРБ? Няма да можете. 64 плюс 75 е равно на 139. Със същия резултат резултат от 40 % убедително еднопартийно управление. Това ли искате колеги?”, попита Местан.

Той призова да не се позоваваме на германския модел, тъй като той няма нищо общо с това, което ще се случи в България.

"В Германия смесената система е по същество пропорционална, защото ако РБ имат 10 % ще спечели 24 мандата дори да е спечелила 0 едномандатни райони. Това е истината. На първата политическа сила ако й се полагат 96  мандата и спечели 80 едномандатни райони, от останалите 160 пропорционални ще вземе едва 16, а не 64. Това е германският модел. Некоректно и манипулативно се позовавате на него", обясни Местан.

„Еднопартийните управления в България се израждат в управления с авторитарни елементи и действително тогава МВР може да се окаже не само лицето, но и душата на съвременна България. Призовавам към консенсус. Всички партии много внимателно да прочетат този сценарий”, призова още лидера на ДПС.

Председателят на правната комисия и депутат от ГЕРБ Данаил Кирилов заяви пък, че с тези промени се цели единствено да се даде възможност на сънародниците зад граница да участват в референдум. Според него се уреждат и принципните правила по отношение на провеждане на референдум едновременно с друг вид избори.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини

Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове