Младите хора могат да възприемат електронното гласуване като игра, дори забавление. Това заяви председателят на ПП Българска партия „Либерали“ Михаил Шишков в интервю за Факти.бг.
Според него електронният вот ще улесни хората, а освен това е и по-икономично.
На местните избори на 25 октомври ще се проведе и национален референдум за възможността да се гласува и дистанционно по електронен път при провеждане на изборите и референдумите.
Какво е вашето мнение за електронното гласуване - „ЗА“ или „ПРОТИВ“ сте и защо?
Аз съм твърдо „за“ поради няколко причини. Това е един неизбежен еволюционно-технически и психологически процес, който има своите обществени измерения. Освен това чисто технологично се улеснява гласуването на хора, които са отдалечени по обективни и субективни причини, най-вече българите в чужбина.
Трето, електронното гласуване повишава самата IT информационна култура на гласоподавателите. Неизбежно е човек да отива напред, същевременно е въпрос на технологии да се гарантира обективността на вота. Редно е да се отбележи, че е и по-икономично.
Основният контрапункт на критиците на електронното гласуване е, че то лесно може да бъде хакнато. Какво е Вашето мнение по този въпрос?
Трябва да се помисли технологично как да бъде защитено гласуването по електронен път, криптирано и под някаква софтуера форма да се блокира достъпа на хакери. Нима сега няма „хакери“ с веригите от манипулирани гласоподаватели, които отиват да упражнят своя вот? Сега се изискват дори още по-елементарни усилия.
Може ли чрез електронното гласуване да се сложи край на т.нар. корпоративен вот и масовото купуване на гласове?
Да се сложи край от раз няма да стане, но това е един неизбежен процес. Трябва гласуването да се осъществява с гаранция за неповторим IP адрес и да не се даде възможност да се гласува верижно. Процесът е неизбежен – натам отиват хората.
Ще улесни ли електронното гласуване българите зад граница и ще подейства ли положително на младите българи, които не гласуват?
Основният мотив на електронното гласуване е да се улеснят отдалечените от точката за гласуване хора. Същевременно характерно за младите хора е тяхната висока подготвеност с т.нар. лична електронна техника.
За тях това гласуване би било лесно, дори донякъде забавно. Даже бих казал, че те ще го съчетаят с някое електронно разиграване „вот за този“, „вот за онзи“. Т.е. може да бъде някакъв вид игра за младите хора, забавление.