Първите социологически резултати показват, че повече българи са гласували за кметове и общински съветници и по-малко за референдума за въвеждане на електронното гласуване. 46.5% е избирателната активност към 18 часа за местни избори, сочат данните на „Алфа Рисърч”. Очаква се към края на изборния ден тя да се повиши с още 2%-3%. „На последните местни избори активността е била 54%, но тогава имаше местни и президентски избори 2 в 1”, каза социологът Боряна Димитрова от „Алфа Рисърч”
„Това не е лоша активност за местни избори. Не очаквах, че това, че се гласува и за референдум да повиши прекалено много избирателната активност. Все пак тук действа принципът за уседналост и има редукции на избирателния корпус по такива принципи”, обясни социологът Живко Георгиев от „Галъп”.
Относно активността за референдум, то там активността е 35.3%, което означава, че се минава 20% праг, който необходим, за да бъде легитимен резултатът от референдума. „Имаме значително по-висок резултат спрямо първия референдум за АЕЦ „Белене”. Ако вървим така референдумите ще придобиват повече популярност”, прогнозира Димитрова.