Второ денонощие стотици хора прекараха в зала "Арена Армеец" в София, за да предадат изборните протоколи. И в този час процедурата все още не е приключила.
Хора от секционните комисии, които излязоха от залата рано тази сутрин, разказаха пред bTV, че вътре остават около 300 души, които все още чакат своя ред. Вчера следобед са донесени и походни легла, които обаче са били крайно недостатъчни.
Над 60 часа продължава кошмарът с хаоса с приемането на изборните книжа.
Гергана и Александър заявиха пред bTV, че са прекарали в „Арена Армеец” цели 48 часа – от 6 часа сутринта в неделя до 6 часа тази сутрин.
Те бяха категорични, че парите, които ще получат, изобщо не си заслужават за кошмара, който са преживели.
„Хората се молеха да излязат от този ужас, припадаха пред мен, викаха и се сриваха психически и си зададох въпроса в коя държава съм – дали съм в България, европейска страна, или в Северна Корея”, разказа пред bTV Анна Пелова от Зелените, която е станала свидетел на случващото се в „Арена Армеец”.
Пред камерата ни застана и Милослав, който излезе от залата тази сутрин след 50-часов безсънен маратон и отива на работа, тъй като не може да си позволи да отсъства и днес.
„50 часа прекарах вътре с малко спане по столове и коридори. Много тежки избори с много лоша организация”, обобщи той.
Прекалено сме уморени, прекарахме две денонощия без сън, разказа и друга жена, която успя да излезе едва тази сутрин от „Арена Армеец”.
Не може за цяла София да съберат 6000 души в една зала, трябваше да са разпределени поне на четири места. Носили сме като коне празните бюлетини, безобразие, възмути се тя.
По думите на говорителя на ЦИК Цветозар Томов в залата вече няма напрежение. Над 90 на сто от протоколите са обработени, нещата ще приключат до 2-3 часа, увери той пред bTV.
Според него отговорност трябва да се търси от всички, които имат отношение към организацията на изборите.
Той припомни, че ЦИК е взела две решения за компенсация на хората, които останаха часове наред заключени в „Арена Армеец” - и днес те да са в платен отпуск, както и да получат допълнително възнаграждение. Тези две компенсации обаче не оправдават организация, при която хората трябва да стоят над денонощие, за да си предадат изборните книжа, отбеляза той.
Беше предложено да се увеличи съставът на Общинската избирателна комисия, но това решение не мина през ЦИК. Трябваше или да нарушим закона, за да увеличим състава, или да спазим закона и да поставим хората в тази ситуация. Аз съжалявам, че не избрахме първото, но в закона е записано, че съставът на ОИК е от 19 души, посочи още Томов.
„ЦИК е поставена в сандвич между да наруши закона, за да създаде нормални условия на работа, или да спази буквата на закона и да създаде ненормални условия за работа”, уточни говорителят на Комисията.