Правителството е направило значителни отстъпки за полицейските служители от първоначалният вариант, увери в кулоарите на парламента финансовият министър Владислав Горанов.
„В частта "Социален пакет", свързана с материалното и вещево доволство, нещата няма да се коригират, тоест запазват се такива, каквито са сега. По отношение на плащания при пенсиониране на служителите, всички, които са започнали при условията на 20-те заплати, ще може да ги получават. Измененията в отпуските и консолидирането на допълнителните възнаграждения не е нещо, което намалява доходите на служителите. В този смисъл смятаме, че е стъпка, която би могла да бъде постигната. Така че аз препоръчвам на всички служители да запазят самообладание, да не напускат, тъй като все пак независимо, че имаме подобряване на пазара на труда, не смятам че състоянието му е такова, че много лесно човек да може бързо да си смени работата“, обясни той.
По думите му целта на финансовата реформа не е, за да се спестяват средства, а да се промени структурата на бюджета, така че да остават повече средства за реална полицейска дейност, а разчетите сочат, че ще се спестят 40 млн. лв. в дългосрочен план.
Ако се направи отстъплението за 20-те заплати, тоест те да важат само за новите, на практика няма да доведе до фискален ефект, тоест отстъплението от това да се приложи веднага намалението на броя на заплатите означава, че от тази мярка фискален ефект няма да се очаква в краткосрочен план, тя ще произвежда ефект през годините, може би в следващите 10, 15 години, когато постепенно сегашните служители от системата на силовите ведомства се пенсионират или напуснат и на тяхно място влезнат нови такива, за които важат по ниските размери на възнагражденията при пенсиониране. Това, което може да се направи като оценка, ако приемем, че приблизително 2 милиарда са разходите за заплати в тези ведомства, двата процента ръст на година, може лесно да бъде оценен на около 40 милиона.
По думите му Борисов е бил наясно с предложенията за реформа в МВР, а окончателното решение така или иначе ще се вземе в пленарната зала.
Такива непопулярни промени няма как да станат без дебат и да са приемливи за страната, която ще понесе определени лишения. Със сигурност дебатът ще е максимално прозрачен, за което гаранция е българският парламент. Ако българският парламент прецени обаче, че общественият интерес надделява в друга посока, животът продължава", каза още Горанов.