Европейският съюз (ЕС) и Турция договориха сделка за спиране на миграционната вълна. Европа ще даде пари на южната ни съседка, за да подобри условията на живот на бежанците. В замяна Турция получава пари, визови облекчения и подновяване на преговорите за влизане в ЕС. Европа ще даде на Турция 3 милиарда евро, но еднократно.
Къде е България в конфликта Турция-Русия и идва ли нов бежански поток коментира в „Здравей, България” журналистът Иван Гарелов.
"Нашата политика започва да звучи по-координирано. В позициите на премиера Борисов виждаме един адекватен на обстановката баланс между двете противостоящи си империи”, на мнение е той.
"Надявам се, че в този момент той оценява, че ходът, с който България прие да лансира идеята за зона за сигурност по турската граница, е погрешен, тъй като тя има опасна роля. Турция е заинтересована от тази зона за сигурност поради няколко причини – да бъде буфер между Турция и Сирия, както и там да има възможност да бъде създадена турска автономна република”, заяви Иван Гарелов.
"С това, че заемаме позиция в полза на създаването на зона за сигурност ние се обявяваме против кюрдите и така заемаме страна в един конфликт, в който нямаме никакъв интерес”, допълни журналистът.
Според него е нужно България да има координирана външна политика по отношение на този конфликт, тъй като позициите на премиера, президента и министъра на отбраната се разминават.
На въпрос дали Турция се опитва да въвлече НАТО към челен сблъсък с Русия, Иван Гарелов заяви, че това се прави с цел Русия да ограничи периметъра на своите действия в Сирия, тъй като тя бомбардира тези части, които са близо до границата.
„Може би нито един човек вече не се съмнява, че Турция направлява мигрантския поток към Европа. Мисля, че мигрантските потоци няма да бъдат спрени, но ще бъдат намалявани и направлявани докато Турция преследва своите геополитически цели”, коментира в „Здравей, България” евродепутатът Ангел Джамбазки.
Късно снощи Европейският съюз и Турция договориха сделка за спиране на миграционната вълна. В замяна Турция получава пари, визови облекчения и подновяване на преговорите за влизане в Европейския съюз.
„Ролята на Турция в момента по отношение на ЕС е роля на гангстер и изнудвач, който преследва своите геополитически цели. От една страна Турция участва в конфликта в Сирия и то на страната на ИДИЛ и е причина за мигрантския поток към Европа. От друга страна –Турция изнудва ЕС и иска от него пари”, коментира още той. „Европейският съвет и Европейската комисия са в ролята на пристиснат в ъгъла, който не знае какво да прави и се съгласява на всичко”, смята Джамбазки.
"Не прочетох нищо за това, че Турция ще се ангажира да укрепи границата със Сирия, защото това е един от най-сериозните проблеми в момента", коментира евродепутатът Илияна Йотова.