Стотици мъже се включиха в традиционното леденото хоро в река Тунджа в Калофер по случай големия празник Богоявление или Йордановден.
Традицията повелява кметът на града да кани цяла нощ всички млади мъже в дома си. Там те се подготвят за хорото, сгрявайки се с домашно червено вино. Според традицията на първото хоро трябва да се хванат само калоферци, въпреки, че хора от цялата страна са се събрали в града на Христо Ботев. Поверието е, че който се изкъпе в ледените води на река Тунджа, няма да се разболява през годината.
В реката първи скочиха калоферци, а после бяха последвани от гостите на града.
Най-малкият участник в хорото бе само на четири години. Когато кръстът беше изваден от водата, се предаде на него, за да го върне на попа.
Леденото хоро в Калофер продължи повече от 30 минути. След това започнаха кръщенета в река Тунджа.
"Мъжкото хоро е древен празник. На днешния ден свършват лошите нощи, когато излизат караконджулите и всякакви други демони. Днес водите се пречистват, пречиства се светът и това е веселба". Това поясни за Нова телевизия фолклористът Георг Краев.
Според традицията това е празник, на който булките, които са се омъжили до Коледа, биват пречиствани - люстрирани: "На тях им се пуска малко вода в гърба. А всъщност именяците са тези, които влизат във водата", посочи експертът.