Националният омбудсман Мая Манолова увери гражданското сдружение „За Добрич”, че ще изиска от министъра на регионалното развитие Лиляна Павлова стратегията за ремонта на пътищата в област Добрич в периода 2016 г. – 2022 г.
Манолова е на посещение в Добрич, където има днес и приемна за хората от града и региона.
По думите на Манолова увеличението на винетките от тази година е особено несправедливо за хората от малките населени места, които ползват републикански пътища само няколко пъти в годината.
Тя пое ангажимент да изпрати и писмо до Министерски съвет и лично до премиера Бойко Борисов, в което да поиска промяна на Наредбата за винетките. Националният омбудсман настоява да има еднодневна винетка на минимална цена, която да може да се закупува и чрез SMS. Това искане тя поставя заради социално слаби хора, заради гражданите от малки населени места, които инцидентно посещават по-големия град, заради аптека, общински център, болница или други належащи нужди. Тя смята, че не е справедливо да се заплаща едногодишен стикер за примерно шест пътувания през годината.
"Ще предложа промяна в наредбата, която регламентира винетните такси, чрез която да се въведе еднодневна винетка на минимална цена, пропорционална на общата цена на годишната винетка", поясни Манолова."Хората от отдалечените населени места трябва да бъдат улеснени", мотивира се омбудсманът.
Манолова ще настоява и за намаляване цената на едноседмичната винетка, която в момента е на стойност 15 лева. А годишните винетки да важат от дата до дата Тя ще постави проблема да се проучат много добре възможностите за въвеждане на алтернативни пътища, за които да не е необходим винетен стикер. Подобна практика има в Европа.
По време на приемната десетина собственици на казани за ракия благодариха на Манолова, че се е ангажирала с проблема им. Още през декември Манолова обеща да сезира Конституционния съд заради новите промени в Закона за акцизите и данъчните складове.
Граждани, посетили приемната се оплакаха пред омбудсмана, че е практика в училищата и детските градини в Добрич да се осигурява нерегламентирано спонсорство от родителите на децата за охрана на обектите, дограми и др.
Пред Манолова се жалваха и от Сдружението „Да си върнем заграбената земя”. Реститути, които не са успели да си върнат земята до 2007 г., помолиха Манолова да сезира Конституционния съд. Тя им обясни, че това може да се случи единствено чрез законови промени в парламента, а не чрез Конституционния съд.