"На мен не ми пречи къмпингуването. Цветанов ми е свидетел, че му казах: "Направете само да си чистят, след като къмпингуват. Това да бъде задължително. Седнете, срещнете си и го направете". Така премиерът Бойко Борисов, който днес посети Хасково за среща с ГЕРБ предприемачи от Южна България, коментира промените в Закона за туризма.
От думите му се разбира, че за промяната са настоявали "Мартин Димитров, Зеленогорски и другите", както и част от "кметовете, които са по морето". "Това е предложение на Мартин Димитров и Зеленогорски, тях да питат", каза Борисов пред журналисти. "Не мога за всяко нещо да излизам и да се карам пред парламента", продължи той.
Иначе самият премиер нямал нищо против. "И на мен ми се ходи - да седна сам. Толкова ми е омръзнало от хора". Според Борисов обаче най-лесно било да се протестира пред МС, на протестиращите "така им било казано".
Бойко Борисов заяви, че е категорично против задължителното гласуване, защото според него това нарушава демократичния принцип - гласуване като право, не като задължение.
Насила хубост не става, но когато сме в коалиция с подкрепящи партии и когато един от тях настоява да бъде така, естествено, че поне половината от ПГ на ГЕРБ трябва да го защитят, поясни Борисов
Придружаваха го зам.- председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов, шефката на организацията на предприемачите Ваня Чилова и други партийни активисти. На местно ниво пък в ролята на домакин бе депутатът Делян Добрев, съобщава онлайн изданието Хасково.нет.
Присъствието му даде повод на Бойко да го похвали изрично: „Благодарение на Делян Добрев, който спечели изборите в Хасково, гласът на бизнеса започна отново да се чува. Бизнес климатът се промени и се отвориха нови възможности” резюмира премиера и даде за пример договорите за саниране: „При встъпването в длъжност на нашия кмет имаше 30 сключени договора. Сега са 130”.
Отекнаха и традиционните похвали за магистралите:„По рано идвахме за Хасково през някакви села, пълни с дупки. Що катастрофи станаха. Сега си свирката като пътувате от София за Хасково”. Според Бойко държавата се развива стабилно нагоре.
„Казват ни че в България нищо хубаво не се случва. Е как така в банките има 3 млрд. повече спестявания? Ако те се инвестират в бизнеса икономиката ще дръпне напред” посочи премиера.
Едва накрая Борисов смени ведрия си оптимизъм с обичайния си назидателен тон, изнервен от въпрос на местен предприемач по повод бежанците. Въпросът бе "Защо Европейският съюз даде 6 млрд. евро за Турция, вместо да ги използва тези пари за затягане контрола по границите на самия ЕС, сред които ключова роля заема българската"...
„Тези пари не ги дадоха на Давутоглу да ги харчи, а са за 2.5 млн. бежанци в Турция. Да ги изхранят и им направят училища и инфраструктура. Този момент се пропуска” натърти премиерът.
И посочи че до момента в турските лагери са се родили 60 хиляди деца на бежанци. Така че спекулациите за предназначението на Европейските средства за Турция трябва спрат, категоричен бе Борисов. Той подчерта че всеки момент очаква сключването на договореностите с Турция, като специално за България това ще стане след подписване на договор за реадмисия на влезлите у нас чужденци.