Премиерът Бойко Борисов разпореди отмяна на забраната за къмпингуване чрез нови законови поправки, но това не отказа протестиращите да изкарат отново каравани и палатки по столичните булеварди. Все още не е ясно дали предложението за тоталната забрана на къмпингуването в цялата страна ще бъде внесено в Народното събрание.
Довод на вносителя на забраната Найден Зеленогорски и защитниците й е, че дивото къмпингуване е забранено в много държави от Европа, но проверка на bTV установява, че това не е съвсем така.
Дивото къмпингуване е разрешено в Полша, Естония, Шотландия, Финландия, Швеция, Норвегия и Румъния. На места, където е забранено, като Германия, Гърция и Хърватия, са построени хиляди къмпинги, в които това е регулирано.
Изследователите на пещери се включиха в протеста срещу забраната за къмпингуване в природата. Според Алексей Желов, изследването на пещери е пряко свързано с къмпинга и бивака, тъй като обикновено тези пещери са много отдалечени от населените места. Хората са категорични, че къмпингуването трябва да се регулира по начин, който да опази природата. Според Андрей Арнаудов е много важно къмпингуването да се случва в точно определени зони, но да не се прави безразборно. По думите му в момента това е плод на частна инициатива. „Съществува и закон, че в защитените територии е забранено къмпингуването”, припомня той. Арнаудов допълни, че голямата и важна тема е как да се развива туризма в страната. Според Васил Гюров големият проблем идва от хората, които отиват само да плажуват на места, където има и къмпинги. По думите му те са тези, които оставят боклуците си по плажната ивица, а не къмпингуващите. |
Великобритания
Държавен туристически сайт на Шотландия рекламира и дава съвети за диво къмпингуване. Като съвет от местната власт е посочено: „Уважавайте природата и къмпингувайте безопасно”.
В Уелс дивото къмпингуване е забранено, но на хората е предоставена алтернатива – отделени са цели национални паркове от стотици квадратни километри, в които то е разрешено.
Дания
В страната дивото къмпингуване е забранено, но в уебсайта на Министерството на околната среда на Дания има секция „диво къмпингуване”.
Забраната там е само регулация, а министерството окуражава хората да ходят на палатка сред природата. В цяла Дания има зони за диво и безплатно къмпингуване, където може да се пали огън и има заслони.
Всичко е направено от държавата, като по този начин къмпингуването се регулира, а не се забранява. В уебсайта на датското министерство има и видеоклип, който съветва хората какво да правят, когато отидат на къмпинг.
Хърватия
Хърватия също е много добър пример за държава, в която дивото къмпингуване е забранено, но има алтернатива за любителите му.
Нарушителите там се глобяват между 150 и 1000 евро, но причината е, че в страната има над 300 къмпинга с отлични условия, а Хърватия е топ дестинация за къмпинг туризъм в Европа. Инвестициите в тази индустрия и многото регулирани къмпинги правят забраната за нощуване извън тях логична.
Къмпингите в Хърватия се посещават от 2 млн. души всяка година.
Германия
Германия е една от страните, в които дивото къмпингуване е изцяло забранено, но отново има алтернатива. Освен комерсиалните къмпинги, има и регулирани места за диво къмпингуване.
Във Франция нито е разрешено, нито е забранено, но отново е регулирано, като има специални зони за къмпинг из цялата страна.