С входящ номер 92-00-159 официално е внесено в Президентството искането за налагане на вето върху Избирателния закон, който депутатите приеха миналата седмица, заяви снощи в предаването си Слави Трифонов.
По закон президентът има 15-дневен срок, в който може да наложи вето.
„Освен нас, с искане за вето излязоха и българите, живеещи в чужбина. Например такова искане има в открити писма на българските студенти от Кеймбридж и от Оксфорд. Против този недемократичен закон се обявиха и нашите сънародници, живеещи в Белгия и Великобритания“, заяви Трифонов.
„Всички вие, които все още управлявате, ако не чувате гласа на тези българи, ние го чуваме. Засега ние говорим и те говорят, но скоро, като гледам, всички ние ще започнем да крещим“, каза Слави Трифонов.
Факти.бг припомня, че днес премиерът Бойко Борисов проведе среща в Народното събрание с партиите, подкрепящи правителството, на която бяха обсъждани промените в Изборния кодекс
Приетите промени в Изборния кодекс породиха недоволство и протести на българите в страната и чужбина. Гражданите са против разделянето на референдумите и изборите, задължителния вот и заради решението сънародниците ни в чужбина да гласуват единствено в посолствата и консулствата. Хората протестират и срещу странното решение гласовете "Против всички" да наливат гласове в полза на големите партии.
В края на миналата седмица от АБВ заплашиха, че ако промените, приети досега, останат в този си вид, ще оттеглят подкрепата си от кабинета "Борисов". Премиерът Борисов обяви, че е склонен на диалог, на който да се изясни и ще остане ли задължителното гласуване. Същевременно министър-председателя бе миналия петък и на преговори с Патриотичния фронт, заради задължителното гласуване. Той се съгласи ГЕРБ да го подкрепи, макар и да подчерта многократно, че самият той е против задължителен вот.
Днес на брифинг в парламента Цветан Цветанов съобщи, че в компетентността на президентската институция ще бъде да реши кога да бъде проведен референдум.
"Референдумът, това което се стигна до решение е, в преходните и заключителни разпоредби да бъде от правомощието на президентската институция, която да решава по събраните подписи и по решението, което има в парламента да насрочва референдума. Не е задължително да бъде с национален избор, но не е задължително да бъде отделно, така че това ще бъде от компетентността на президентската институция", заяви Цветанов.
Задължителното гласуване остава. Гражданите ще бъдат отписвани от избирателни списъци, ако не са участвали в два последователни национални вота, но от един и същи вид.
Възможно е да има отстъпление и за гласуването в чужбина. Ще се обсъжда и предложението на Реформаторския блок да се откриват до 50 секции извън посолства и консулства.
Бе постигнат консенсус и да бъде върнат стария срок за предизборна кампания от 30 дни, а не както бе гласувано сега 21 дни.