„24 часа”
Не разрешават езда около Седемте рилски езера
Да се тръгне на конен поход в Рила, става все по-модерно и масово в последните няколко години. Групи от по десетина души наемат коне от базите в подножието на планината и се отправят на преходи.
Не всички обаче знаят, че съществуват редица ограничения в границите на Националния парк “Рила”, които са въведени отскоро.
За районите в полите на Рила традиционно занимание за местните хора е коневъдството. Много от тях през лятото предлагат на туристите разходки на кон във високите части на планината, като често не се съобразяват със забраните и водят ездачи около Седемте рилски езера.
„Труд”
1,22 млрд. лв. прибраха банките от лихви за 5 месеца
Банките отчетоха 1,22 млрд. лв. приходи от лихви по кредити през първите пет месеца на годината. Това е със 161 млн. лева по-малко спрямо същия период на миналата година, показват данни на БНБ.
645 млн. лв. от тях са лихви по фирмени заеми, над 216 млн. лв.- по ипотечни кредити на граждани и близо 353 млн. лв. по потребителски.
Причина за понижението е както по-малкият обем на отпуснатите заеми, така и спадът на лихвите през последните две години.
„Стандарт”
Наемат още хора за въжения парк
Всички съоръжения във въжения парк в местността Бачиново, както и това, от което падна 7-годишно момиченце, са абсолютно изправни. Това съобщи на пресконференция Кирил Манов, главен инспектор "Сигурност и обществен ред" в община Благоевград.
"Относно сигурността и безопасността на въжения парк гарантирам, че той е напълно изправен. Проблемът не е в отделните кръгове или скъсани въжета", категоричен бе експертът.
Кирил Манов призна, че на работа в петък са били само трима инструктори и един, който се е обучавал. А по изискване за толкова голям въжен парк е необходимо да са шестима. Ден по-рано един от инструкторите напуснал. Служителите там ще се увеличат до шест души.
Децата по време на инцидента са били над 15.
„Монитор”
Ректорът на НАТФИЗ: Киното ни не е по-лошо като умения, просто нямаме производство
От пет-шест години обсъждаме възможността за такива промени, които са свързани с три основни фактора. Първият е, че в световен мащаб, но и в България най-вече средното образование все по-малко подготвя студентите в областта на изкуството. Навремето у нас имаше много извънкласни занимания, възможности за самоподготовка, за посещение на киноуниверситети – каквито навремето провеждаше кино „Одеон“. А сега, кандидат-студентите нямат никаква подготовка за нивото, на което досега провеждахме изпитите, за да могат да се представят добре. Те няма къде да гледат филмите на Чаплин, Айзенщайн или Трюфо!