Енергийната дипломация е основен елемент от всяка външна политика, а енергийната сигурност - от всяка концепция за национална сигурност. Способността на държавния глава да участва активно в енергийната политика може да бъде голям принос за сигурността на страната. Това каза кандидатът за президент на Реформаторския блок Трайчо Трайков на дискусия „Форум икономика: Как да станем енергийно независими“, организирана от Институт за свободен капитализъм „Атлас“ в сътрудничество с Българското либертарианско общество и Брейн Уъркшоп институт.
Според мен липсата на енергийна независимост не е проблем сам по себе си, но става такъв, когато държавата няма капацитет да го предотврати. Тогава имаме пленена държава по тази линия , какъвто е случаят с България. Пътищата за преодоляване на енергийната зависимост са както в търсенето на разнообразяване на доставките, така и в използването на нови технологии.
Има и друго - в България липсата на енергийна независимост прераства в зависимост по отношение на много по-важни геостратегически и политически въпроси. Това се проявява в невъзможността за прекъсване на корупционни проекти и практики, включително и чрез запазването на техните инициатори в системата на държавната енергетика. Пътят за преодоляването на тези проблеми е функционираща правосъдна система, върховенство на закона, еднакви правила за всички, институции, които могат да съблюдават спазването им, като например КЗК и други регулаторни органи. На тази основа президентът може да има важен принос чрез международните си контакти и дипломатически усилия.