В изборните секции в чужбина няма да може да се поставя втора урна за гласуване, решиха окончателно днес депутатите от парламентарната правна комисия, която прие на второ четене последните поправки в Изборния кодекс.
Таванът от 35 броя на изборните секции зад граница пада само за страните от Европейския съюз.
Депутатите решиха още вотът "Не подкрепям никого" да се отчита само при президентски и местни избори. При парламентарен вот той няма да се отчита, за да не се вдигне бариерата от 4%.
Предложението за втора урна в секциите извън България беше на ГЕРБ. Втората урна трябваше да е в улеснение на гласуващите българи в САЩ, Канада и Турция, където остава ограничението за разкриване на максимум 35 изборни секции.
Депутатите от ГЕРБ се въздържаха от гласуване в комисията. От Реформаторския блок бяха против втората урна. Според тях ще има опасност от злоупотреби. От ДПС пък определиха решението на комисията като дискриминационно.
Всичко това се прави, за да се попречи на български граждани в Турция да гласуват. Дори и електронно гласуване да разрешат пак ще измислят нещо, за да им попречат да гласуват, заяви Хамид Хамид от ДПС.
И двата варианта, които разглеждаме, предвиждат дискриминационно третиране на български граждани в чужбина, такова дискриминационно разграничение се прехвърля на всички видове избори - ограничението от 35 секции в страни извън ЕС, заяви пък Четин Казак от ДПС.
От РБ гласувахме за страните от ЕС да отпадне ограничението от 35 секции в държава. Утре в пленарна зала ще финализираме промените в Изборния кодекс. Очаквам да се потвърди решението ни и в държавите от ЕС да могат да се разкриват повече от 35 изборни секции, коментира Димитър Делчев от РБ.
Делчев се противопостави на твърдението на ДСП, че с повече от една урна щял да се облекчи процесът, тъй като, по думите му, това би довело до повече объркване в изборния ден, още повече, че на предстоящите избори хората ще гласуват с няколко бюлетини - и за президент, и за референдума, а някъде и за кмет, а също и би увеличило риска от злоупотреби и манипулации, включително при броенето.
Пускането на бюлетината отнема секунди, а инструктажът на избиратели в секцията, което е противно на изборните правила, отнема много повече време. Ако ДПС искат да съкратят процеса, да не го правят, отговори на критика от ДПС Делчев. Той подчерта, че трябва секционните комисии да направят ефективна организация.
Електронното гласуване е технологията, което ще реши всички проблеми и с огромните опашки, и с гласуването в чужбина, добави също реформаторът.