Софийска градска прокуратура обвини Румен Овчаров в безстопанственост по делото „Белене“. Това съобщиха от държавното обвинение.
На Румен Овчаров е наложена мярка за неотклонение „Подписка“. Разследването продължава. Софийска градска прокуратура привлече като обвиняем Румен Овчаров за престъпление по чл. 219, ал. 4, във вр. с ал. 3 и във вр. с ал. 2 от НК.
Началното обвинение касае това, че в края на месец ноември 2006 г., в качеството си на Министър на икономиката и енергетиката на Република България и принципал на държавното дружество „Национална електрическа компания“ /НЕК/ ЕАД, въпреки задълженията си, регламентирани в Закона за енергетиката, Устройствения правилник на Министерството на икономиката и енергетиката и Правилника за реда за упражняване правата на държавата в търговските дружества с държавно участие в капитала не е упражнил достатъчен контрол върху работата на Любомир Велков и на Мардик Папазян - изпълнителни директори на „НЕК“ ЕАД, при сключването на Споразумение от 29 ноември 2006 г. с „Атомстройекспорт“ АД във връзка с изграждането на ядрената централа с площадка „Белене“.
Разследването на СГП е установило, че Споразумението е сключено в нарушение на Закона за обществените поръчки, преди да е избран инвеститор по проекта и преди да е сключен основен договор за финансиране. По силата на това споразумение изпълнителят „Атомстройекспорт“ АД е бил ангажиран да извършва работа - идеен проект със степен на завършеност, издаване на разрешение за строеж, техническо задание за двата блока, извършване на дейности по провеждане на обществена поръчка за оборудване с дълъг цикъл на производство, срещу възнаграждение в размер на 193 189 000 евро. Към това споразумение в последствие са сключени 14 допълнения и 1 договорно споразумение, но до окончателен договор за инженеринг, доставка, строителство за проектиране, изграждане, и въвеждане в експлоатация на блокове 1 и 2 на АЕЦ “Белене“ не се е достигнало.
От това е последвала значителна щета за „НЕК“ ЕАД в размер на 193 189 000 евро. Деянието е извършено умишлено, не съдържа признаците на по-тежко престъпление, последвалата щета е в особено големи размери и деянието представлява особено тежък случай.
На Румен Овчаров е взета мярка за неотклонение „Подписка“.
Разследването продължава.
В петък се очаква обвиняем да стане и Делян Добрев, а Румяна Арнаудова не отрече, че клиент на прокуратурата ще е и предшественика му в кабинета "Борисов 1" Трайчо Трайков. И накрая една любопитна подробност по този сюжет. Повдигнатото днес обвинение на Румен Овчаров е било на ръба на давността, която за неговото престъпление изтича след няколко дни, на 29 ноември.
Първият коментар на Румен Овчаров след като излезе от столичното следствие беше, че според него прокуратурата координира действията си с американското посолство, тъй като преди няколко дни му е отказана виза да пътува до САЩ, а пък неговият адвокат Васил Василев призова главния прокурор веднага да внесе делото в съда, за да свърши то до Нова година.
Говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова заяви в отговор, че не разбира каква е връзката, тъй като няма представа защо на Овчаров му е била отказана виза.
Енергийният министър в оставка Теменужка Петкова също е била разпитана като свидетел във връзка с целия процес за изграждането на АЕЦ Белене, от началото на 2006 г. до 2012 г. На този етап Петкова е разпитана като свидетел.
От думите на говорителя на главния прокурор стана ясно, че обвиняемите по "Белене" ще нарастват, включително и на ниво бивши енергийни министри.