Внесохме в парламента законодателен израз на волята на народа, изразена на референдума. Това заяви пред Факти.бг омбудсманът Мая Манолова.
Тя припомни, че на проведения референдум над 2,5 млн. българи дадоха гласа си в подкрепа на мажоритарния вот на два тура. Коя от представените в момента партии и коалиции може да се похвали с подобна подкрепа. Предвид огромното участие и подкрепа на въпросите, резултатите му са морално и политически задължителни за народните представители, аргументира се омбудсманът.
При внасянето на законопроекта заедно с Мая Манолова в парламента влязоха представители на инициативния комитет за провеждане на "Национален референдум 2016" - Тошко Йорданов и Иво Сиромахов, както и независимите експерти Валери Найденов, Мира Радева и Боян Атанасов от инициативата „100 процента мажоритарен вот“.
Със законопроекта се въвежда мажоритарна изборна система с абсолютно мнозинство на два тура чрез създаване на 231 равни едномандатни изборни района в страната и 9 едномандатни изборни района извън страната, отбеляза Мая Манолова. С тази система се цели кандидатите за народни представители да са тясно свързани и отговорни на първо място пред своите гласоподаватели.
Омбудсманът припомни, че не случайно се въвежда изискването за уседналост от минимум половин година. „По този начин няма как да се гласува на друго място с бележки. Знаете, че това е една от практиките за купен вот“, аргументира се Мая Манолова. В чужбина за последните години демокрация няма доказателства за купен вот, отбеляза омбудсманът.
Тя припомни, че не е написала сама законопроекта, а е използвала опита и знанията на независими експерти, така и на членове на инициативния комитет за референдума. Трябва да посоча и Мира Радева, Валери Найденов и Боян Атанасов, които от години защитават каузата за мажоритарен вот.
Надявам се законопроектът да послужи за основа на дебатите в пленарна зала при неговото обсъждане. Очакваме и предложенията на представените в парламента партии, посочи Мая Манолова.
Суверенът поиска да избира своите депутати чрез мажоритарен вот, посочи Тошко Йорданов. Той припомни, че за първи път имаме Избирателен кодекс, който не е написан от политическа партия като БСП, ГЕРБ, ДПС или някоя от останалите, който е на власт. За първи път това е Изборен кодекс, който е предложен от гражданите и е оформен от институцията на омбудсмана, която е призвана да защитава интересите на гражданите, посочи Тошко Йорданов. Той не пропусна да отбележи, че се предлага закон, който е близко до реалността.
Ако имат глупостта да прекроят закона или да не се съобразят с него, сега сме седем – осем човека тук пред парламента, но следващият път може да сме два милиона и половина, припомни Тошко Йорданов.
За последните 27 години народът, а не политиците носят политическата отговорност. Дори и в момента с 6,5 млрд. е утежнен бюджета, заради грешни стъпки на политиците. Тези пари всички ние трябва да ги платим от джоба си, припомни Мира Радева.
Двете най-големи партии в Народното събрание - ГЕРБ и БСП, обявиха веднага след допитването, че ще подкрепят решенията от него, тъй като такава е волята на народа.
От своя страна Мая Манолова е внасяла като омбудсман предложения за изменения в законите, които са били припознавани от отделни депутати и са ги внасяли в пленарна зала.
Партиите, които бяха против мажоритарния вот, трябваше по време на разяснителната кампания да посочат своите мотиви. Те се държаха сякаш, че няма подобен референдум. Над 2,5 млн. обаче поискаха мажоритарния вот и аз внесох тяхната воля в парламента, обелечена в закон, посочи Мая Манолова.
В брака също има добри и лоши страни, но аз искам да се женя за жена. В същото време партиите продължават да ми пробутват мъж с женски черти. Това е разликата между мажоритарната и пропорционалната система, заяви Валери Найденов.