Вотът на 2,5 млн. граждани на референдума не е просто изказано мнение. Не е препоръка, не е предложение и в никакъв случай не е молба нито към политиците, нито към мен. Само 12 000 гласа не стигнаха вотът да стане задължителен, т.е. става въпрос за категорична воля, която трябва да бъде изпълнена. Това заяви в интервю за в. „Труд“ омбудсманът Мая Манолова.
Тя припомни, че като като омбудсман тя защитава правата на гражданите, включително и политическите. Когато 2,5 млн. ясно са заявили своята воля и не могат и да внесат законопроект, който да обективира исканията им, защитникът на гражданите трябва да го направи. Нямам никакво колебание. Всяка седмица по няколко пъти аз съм извън София. Пътувам из цялата страна и се срещам с много хора. Миналата седмица бях в с. Труд, Пловдивско, в Севлиево и в Перник. И на трите места ме питаха: „Какво след референдума? Ние гласувахме и искаме да знаем ще бъдат ли приети промените.“ Аз обясних, че не мога да отговоря дали ще бъдат приети промените, защото отговорността е на парламента. Но някой трябваше да им напише законопроекта, аргументира се Мая Манолова.
Не мога да коментирам действията на политически партии. Внесох законопроект, на който дори не съм автор – това е законодателен превод на волята на 2,5 млн. граждани, изразена на референдума на 6 ноември.
Партиите също могат да внесат промени. Референдумът на практика овласти хората, защото те осъзнаха, че не просто си казват мнението, а вземат решения по проблеми, които са важни за тях и ключови за демокрацията. И след като суверенът се произнесе, нормално е институциите да се съобразят с него, припомни омбудсманът.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 На кои граждани
19:22 23.11.2016
2 Този коментар е премахнат от модератор.