Зам.-министърът на земеделието и храните инж. Георги Костов. Неговото министерство е принципал на държавните горски предприятия.
Не е рядкост държавните горски предприятия да предоставят техника на други държавни служби – например сега 25 коли горски със смесен състав – полицаи и горски, охранявали границата с Турция. Имало и автомобили, предоставени на МВР, на пожарната, както и на манастира в Атон. Това заяви заместник-министърът на земеделието и храните инж. Георги Костов във връзка със скандала за дарените джипове на НСО в студиото на „Тази сутрин” по bTV.
Според изчисленията на неговото ведомство разликата в приходите от организиран ловен туризъм между 2015 и 2016 г. е над 500 хил. лв., което почти покрива инвестицията в джиповете.
Колите са използвани „по предназначение”, увери Костов, макар да не успя да каже кога и колко пъти са били използвани точно за организиран ловен туризъм.
По думите му тук „случай” няма – тези джипове били 0,2% от разходната част на горските стопанства, а направените инвестиции в техника са 35 млн. лв.
„Тези коли са държавна собственост, те изпълняват държавни задачи… Нищо порочно няма. Това са държавни разходи”, заяви той, без да отговори защо тогава има отделен бюджет на НСО.
Бюджетът на НСО догодина ще е 37 млн. лв.
„Джиповете са били важни за нуждите на стопанството, но НСО е държавна служба с по-голям приоритет”, посочи Костов.
За председателството на България трябва да има 28 комплекта автомобили, вкл. и бронирани, посочи още той.
По думите му да се предоставят джиповете на горските стопанства е по-добре, вместо да се използват допълнителни средства за нови автомобили.