Прокуратурата за втори път отказа разпит чрез видеоконференция на основния обвиняем по делото за КТБ Цветан Василев, който е в Сърбия в очакване на края на производството по исканата му екстрадиция.
От прокуратурата разпространиха последното постановление за отказ на прокурорите Иван Гешев и Антоанета Софрониева, в което те аргументират позицията си, че искането е неоснователно, Василев и защитниците му знаели това и с него търсели само медиен ефект.
На 28 ноември 2016 г. бе публикувано постановление на СГП на сайта на Прокуратурата искане на обвиняемия Цветан Василев да бъде разпитан чрез видеоконференция по делото КТБ,
С него молбата за видеоконференция е отхвърлена, тъй като разпитът по този способ ще попречи за разкриване на обективната истина, съобщиха от прокуратурата.
Към онзи момент – 28 ноември 2016 г., в Специализирана прокуратура нямаше постъпило ново искане от обвиняемия Цветан Василев или негов защитник за провеждане на разпит чрез видеоконференция, както и данни за предприето обжалване на постановлението от 28.10.2014 г.
Повторна молба за разпит на обвиняемия Цветан Василев чрез видеоконферентна връзка е депозирано в Специализирана прокуратура от защитата му на 30.11.2016 г. По тази молба Специализирана прокуратура се произнесе с постановление на 12.12. 2016 г.
Според прокуратурата с отправената по делото молба се цели не обвиняемият да реализира свои права по НПК и да постигне какъвто и да е наказателно-процесуален ефект, а по-скоро медиен такъв", посочват прокурорите.
Според прокурорите не са налице предпоставките за такъв разпит, защото той е допустим само по изключение - когато обвиняемият е в чужбина и разпит чрез видеоконференция няма да попречи за разкриване на обективната истина. Прокурорите Гешев и Софрониева са на мнение, че такъв разпит на Василев ще попречи на разследването.
"Считаме, че това е така, защото: "...спецификата на предмета на доказване по отношение на обвинението, повдигнато на обв. Василев..." налага да му бъдат предявени в хода на разпита множество документи, които имат отношение към повдигнатото му обвинение за присвояване на над 206 милиона лева от Главна каса на КТБ", пише в постановлението.
Първото искане на Василев и защитата му за разпит с видеоконференция от Сърбия е от края на октомври 2014 г., когато делото още беше в Софийската градска прокуратура. Тогава прокуратурата отказа на Василев и той не е обжалвал постановлението. След преквалифициране на обвиненията му за ръководство на организирана престъпна група, разследването беше поето от Специализираната прокуратура, а на 30 ноември т.г. защитата на Василев е направила ново искане за видеоконферентен разпит, което отново е отказано.