Няма никакво значение как ще се нарича новият кабинет – Борисов 3 или РБ 1, ако се случи. Хубавото е, че няма да стои въпросът, кой стои зад премиера, защото то е предварително изяснено. Тук вече няма енигма, няма и задкулисие. То и кулиси няма. Все пак нали реформаторите настояваха Борисов да остане премиер, заедно с целия си кабинет, ползвайки мандата им. Здравният министър Петър Москов, прясно изхвърлен от партията, която сам учреди, може да бъде интерниран в гаража на Бойко в Банкя, да му претака зелето.
„Обаче не съм ли като Стив Джобс – него навремето са го уволнили от собствената му компания…“, сигурно се успокоява Москов. Ще му е интересно в гаража – все пак там се водят най-важните и строго поверителни разговори за бъднините на държавата. „Оставете го, той е наше момче“, ще махне с ръка Бойко, ако някой приеме със смущение присъствието на Пепи. Може и Гриша Ганчев да докара още някой закъсал банкер за спасителна среща с Него. Нещата вървят натам, след Боянските сараи да си имаме и Банкянски. Тях и сега си ги има, но каквото излезе оттам, излиза че е незаконно подслушано, следователно не е вярно. Монтаж, колаж и пунктаж. Така че и борисовият сарай още няма акт 16.
Бойко неведнъж е подчертавал възхищението си от политика Доган, нищо че онзи уж го беше поръчвал – това беше драматургична вметка в интерес на пиесата, а и в духа на своето време. Все пак току-що за пръв път бе паднал от власт. Сега някои го съветват да подходи като почетния председател – да се оттегли в къщи и да дърпа конците. Така и се очертава, поне до следващите избори, които, ей Богу, както казваше в мигове на ошашавяне Тодор Батков, вече никой не може да каже кога ще се случат. Сигурно е, че дори Борисов още не знае това.
Предстои и покъртителна драма в дясно за табелата „автентично“ с присъщите заклинания, кой е десен, кой по-десен и кой най-десен. А кандидатите се роят. От една страна е ГЕРБ, от друга Реформаторския блок, плюс ДСБ и новата партия на Христо Иванов. Ще разберем дали Радан Кънев закъсня с напускането си или времето бързаше. Според него Борисов унижава и се гаври с довчерашните му колеги, принуждавайки ги да лазят и молят в полите на шлифера му за още мъничко време на власт. Накрая, ако станат много шумни в препирните си, арбитрите от ЕНП ще им издърпат ушите. А членството под голямата шапка на европейската десница е най-важно за тяхната легитимация като такива партии.
На местна почва като цяло разговорите и разсъжденията по оста ляво-дясно са елементаризирани до профанизиране. Политическата класа паразитира четвърт век върху отношението на простолюдието към комунизма – едните смучат субсидии от носталгията, другите от страха. Призракът им е нужен, като въздуха и водата. Без него ще им се наложи да родят нещо смислено като послания и идеи, а виж, това вече е твърде сложна задача. Малцина са способни да проведат малко по-задълбочен разговор за различията в дясната и лявата политика. Останалите се заявяват като такива или онакива, ако възхваляват или съответно оплюват Путин, Че Гевара, Кастро, Сорос, Русия, САЩ, либерализма и всяка личност или понятие припознати като символи на дясното или лявото.
„Лукарски премиер? Имам добре развито въображение, мога да си го представя“, възкликна иронично Томислав Дончев по повод едно от журналистическите чути-недочути предположения, с което по прекрасен начин илюстрира отношението на ГЕРБ към РБ. Заговори се и за мистична дама, която щяла да оглави кабинета. Предположенията най-напред паднаха върху министърът на образованието Меглена Кунева, но тя отказа да коментира ситуацията с кабинета не само като персонален състав, но и като цяло.
След това по неведомите пътища на мълвата за поста премиер се заговори за посланика ни в Турция Надежда Нейнски. После възможностите бяха сведени до две – заместникът на Лукарски в СДС и негов бивш председател Румен Христов, който се яви и физическият приносител на мандата, и Петър Москов. Като мандатоносител реформаторите щели да запазят своите четирима министри, потвърди Борислав Великов. Нищо че двама от тях са с повдигнати обвинения от прокуратурата, а Николай Ненчев и от военна прокуратура. От министрите на ГЕРБ в нов кабинет категорично нямало да участват финансовият министър Владислав Горанов и настоящият вицепремиер Томислав Дончев. Ако на останалите им се министерства още – тяхна воля. Или негова – те си знаят. От БСП обясниха опита за съставяне на кабинет от страна на реформаторите със страх и алчност. Алчност за власт и страх от…служебен кабинет на Румен Радев. Нищо, че не знаели състава му. Корнелия Нинова се закле, че не е подавала имена на новоизбрания президент, само знаела, че кабинетът му е готов персонално. А вече все повече наблюдатели смятат, че един нов кабинет може да си изкара целия започнат мандат, чак до редовните избори през есента на 2018 г. Вярно, на реформаторите ще им е свито, защото Борисов може да извади тапата на лодката, когато си поиска, но времето тече бързо. Иво Тонев управляваше „Левски“ няколко години в оставка, та Борисов ли няма да довърши мандата в сянка. Хайде, де.
Идат великолепни дни за политическите кибици. Но как да благодарим на премиера за коледното шоу, което ни забърка с необмислената си оставка, като ситуацията изключва сформиране на силен кабинет. А от Реформаторския блок обещават точно такъв като Коледен подарък. Извинявайки се, че в тези смутни за Европа и света дни, занимават народа с всичко това.
Хората заслужавали…