По отношение на катастрофалните земетресения сме нещо като Обетована земя. За отделните сеизмични зони на България честотата на катастрофалните земетресения достига до хиляди години, докато в Румъния средната честота е 40-50 години. Това заяви пред БНР проф. Емил Ботев, ръководител на департамент "Сеизмология“ в Националния институт по геофизика, геодезия и география при БАН.
„Изследванията, които правим, ни дават основания да твърдим, че нямаме натрупани такива големи напрежения, докато румънските колеги и международните експерти не могат да кажат това за Вранчанското дълбочинно огнище. Очаква се там да продължават тези катастрофални земетресения с относително висока честота, докато честотата на тези земетресения с магнитуд 7, които могат да доведат до сериозно въздействие върху жилищния фонд и инфраструктурата, при нас стават на стотици години“, заяви той.
Учените от БАН определят максималната степен на въздействие върху страната на земетресението във Вранча до пета и то в близките до Румъния населени места.
„Сеизмичните вълни пристигат безпрепятствено на големи разстояния, затова земетресението се усеща в много широк ареал, но остава само в сферата на усещанията, на въздействието върху психиката на хората“, обясни проф. Ботев.
„Умерени по сила земетресения във Вранча се случват относително често, но дълбочината ги прави относително безопасни, с магнитуд от 5.5 до 6 стават земетресения в рамките на четири-пет години. Такива земетресения не водят до сериозно въздействие върху инфраструктурата. Катастрофалните земетресения там не са рядкост, през 40-50 години стават земетресения с магнитуд, по-голям от 7“, коментира сеизмологът.
Тази нощ земетресение с магнитуд 5,6 по скалата на Рихтер разтресе Вранча. Трусът е бил регистриран в 1:20 часа на около 147 км. От Букурещ. Той е бил усетен на много места и у нас.