24 часа
Разширяват зелената зона двойно - с още 10 000 места
Промени вероятно ще има и в район “Оборище”, като там също се очаква да има нови участъци, които да станат зелена зона. Плановете са там паркирането да стане платено в участъка почти до гара “Подуяне”. Платеното паркиране в сегашния му вид - с две зони, беше въведено в София през 2012 г., припомня в. „24 часа”.
Цената за час в синята зона е 2 лв., а в зелената - 1 лев. Максималният престой в синята зона е 2 часа, а в зелената - 4. Освен това по-скъпата зона, която е в идеалния център, работи и в събота до обяд. Обсъждането на идеите за разширяване на зелената зона се очаква да започне в комисиите към Столичния общински съвет съвсем скоро, а самото решение вероятно ще е факт през февруари. “Този въпрос е обсъждан само за места, където има стотици сигнали от граждани за проблеми с паркирането и най-вече с придвижването на пешеходци.
Стандарт
БАН ще анализира дали се нуждаем от АЕЦ "Белене"
До дни Министерството на енергетиката ще сключи договор с Българската академия на науките (БАН) за изготвяне на анализ нужна ли е АЕЦ „Белене" на България. Това каза в ефира на bTV енергийният министър Теменужка Петкова. Тя посочи, че предстои обособяване на активите, свързани с централата, в отделно дружество, което ще бъде приватизирано. Ако има инвеститорски интерес, проектът ще бъде жизнеспособен, допълни Петкова. Интерес към централата има, но един от вариантите продължава да е продажбата на оборудването, стана ясно от думите на енергийния министър. Условие към бъдещите инвеститори е да бъде използвано оборудването, произведено от руската страна.
Монитор
КАТ лови по 20 пияни на час за Ивановден
КАТ лови по 20 пияни в страната на всеки час за Ивановден. Това твърди в. "Монитор", като се позовава на статистика от предишните години. По традиция най-много подпийнали има в София, следват Пловдив, Пазарджик, Бургас и Варна. Цифрите показвали, че във всеки град полицаите отчитат поне 20 почерпени зад волана на денонощие. Така общата цифра за празника достига до 500 души, които са решили да карат, след като са си казали "Наздраве!" много пъти на масата. Тази година от КАТ се заканват проверките да бъдат още по-интензивни.
Сега
Пътната агенция пести от химикали срещу леда
За да пести средства, пътната агенция ще използва само в краен случай скъпи химикали срещу заледяване. Това вероятно ще доведе до нови усложнения на пътната обстановка в страната след започналия снеговалеж. Всяка зима се залагат 50-60 млн. лв. за зимно почистване. И тази година са предвидени толкова, но ако се ползват скъпи химикали, сумата ще набъбне до 200 млн. лв., колкото е годишно бюджетът на агенцията, обясниха оттам. Затова, вместо да обработва асфалта с модерни химикали, АПИ ще ръси основно сол, каквато е традицията от десетилетия. Солта обаче не е ефективна при температури под -10 градуса, а има и друг недостатък - силният вятър я отнася.
Дума
Властта истеряса заради зимата
Властта го изби на паника и истерия заради очакваните минусови температури посред зима. Институции и кризисни щабове се прескачаха да дават пресконференции колко работа вършат.
Румяна Бъчварова заплаши, че пътища ще се затварят "безкомпромисно". Теменужка Петкова предупреди, че може да има проблеми с електрозахранването. Хронично болни бяха призовавани да постъпват в болници, здравите да не излизат по улиците, шофьорите - да забравят за колите си.
Председателят на АПИ Дончо Атанасов пък обяви, че химикалите за обработка на пътищата не действат при под -10 градуса. Не се разбра какво ще се прави при очакваните доста по-ниски градуси. Затова пък снегорин подрънка с празна кофа по черния асфалт вчера следобед на ул. "Позитано" в София пред централата на БСП.
Капитал дейли
Трус 4.4% по скалата на "Музикаутор"
От няколко дни за слушателите на Българското национално радио (БНР) не звучи съвременна българска и чуждестранна музика. Причина за това е спорът между медиата и сдружението "Музикаутор", което упражнява правата на композиторите, авторите и издателите на музикални произведения. До тази ситуация се стигна, след като "Музикаутор" изпрати нотариална покана на БНР да прекрати излъчването на музикални произведения, чиито права се държат от него.
В четвъртък Съветът за електронни медии (СЕМ) събра на една маса спорещите страни и пое ангажимент да бъде медиатор в конфликта.