Министър-председателят Огнян Герджиков присъства на Света литургия и панихида в памет на Васил Левски в храм „Света Богородица“ в Карлово.
След панихидата в храма присъстващите се отправиха към площад „Васил Левски“ за митинга-поклонение, в който се включиха и учениците от едноименното училище, които положиха пред паметника на Апостола гирлянд на признателност.
По традиция бяха поднесени венци и цветя на гроба на майката на Левски - Гина Кунчева, а по-късно се състоя и шествие до родната къща на Апостола.
В Ловеч проявите започнаха с традиционния поход "По стъпките на Апостола" до Къкринското ханче - мястото, където е заловен. Къкринското ханче е първият музей у нас, посветен на Апостола на българската свобода. Той е създаден през 1931 година. Отбелязването на 144-годишнина от гибелта на Васил Левски започна с рецитал на ученици от основно училище "Васил Левски" в Ловеч и продължи с историческата възстановка на клетвата на комитетските организации от 1872 година, пресъздадена от доброволци от регионален клуб "Васил Левски" в Ловеч. Поднесени бяха венци и цветя на признателност пред паметната плоча на Васил Левски в двора на Къкринското ханче. Десетки българи пристигнаха да се поклонят пред паметта на Апостола на българската свобода. Отбелязването на 144-годишнина от неговата гибел ще продължи с гражданско поклонение и поднасяне на венци и цветя пред паметника на Васил Левски в 18 часа, а от 19.30 часа е националното възпоменателно факелно шествие „144 години безсмъртие“, което ще тръгне от центъра на Ловеч и ще се води от Ловчанският митрополит Гавриил.
Във Враца отбелязването на годишнината започва с панихида в старинния храм „Свето Възнесение“. Има исторически сведения, че Левски е бил в храма при посещенията си в града по комитетски дела, а като отличен църковен певец е участвал и в богослуженията.
По традиция на този ден много хора отдават почит към Апостола пред неговия паметник в центъра на Враца.
В църквата „Успение на Света Богородица“ в Пазарджик бе отслужена панихида. Десетки граждани минават пред паметника на Апостола в града, за да оставят цвете и да сведат глава.
144 години от гибелта на Васил Левски почетоха много свиленградчани. Церемонията се състоя на паметника на Апостола, издигнат от общината през 2011 г. Третокласници от СУ „Д-р Петър Берон” представиха поетичен рецитал, с който припомниха духовната сила на Апостола на свободата и значението на неговото дело. Двама свещеници – архиерейският наместник отец Константин и отец Георги, отслужиха заупокойна молитва. Венци и цветя поднесоха Общински съвет и Общинска администрация, партии, клубове, дейности, училища и граждани, сред които много деца и младежи.
Левски посещава за първи път Свиленград през декември 1868 г., в самото начало на първата му обиколка за създаване на вътрешна революционна организация в България. Пребиваването му в тогавашния Мустафа паша е отбелязано с печат в едно от фалшивите му тескерета. През 1871 г. на път за Цариград отново идва в Свиленград и основава таен революционен комитет.
Община Тетевен почете паметта на Апостола на свободата с церемония, която се състоя пред паметника му в града. Децата от НУ „Хаджи Генчо“ изнесоха рецитал, посветен на великия патриот, последван от словото на кмета на Тетевен д-р Мадлена Бояджиева. Петко Маринов - главен експерт "Култура" при Община Тетевен, припомни на събралото се множество част от славното минало и заветите на Левски, след което пред паметника на Апостола бяха поднесени венци и цветя.
Събитието уважиха Мария Стойчева - председател на Общински съвет – Тетевен, общински съветници, директори на училища и детски градини, ученици, партийни организации, граждани и гости на града.