Днес отбелязваме 139 години от Освобождението на България.
Както всяка година, на връх Шипка има тържества по повод годишнината от освобождението.
Сутринта Старозагорският митрополит Кипрян отслужи заупокойна света литургия в храма „Рождество Христово“ в Шипка, а след това – панихида за загиналите в епичната битка. Пътят през прохода е отворен само в посока Казанлък.
Успоредно с церемонията на връх Шипка, пред паметника на Незнайния воин в София има тържествена церемония по издигането на националното знаме. Тържествените прояви в града започнаха с празничен благодарствен молебен в патриаршеската катедрала "Свети Александър Невски", оглавен от патриарх Неофит.
Пред Паметника на Незнайния воин започна тържественият ритуал по издигане на българското знаме.
Кулминацията е на площад "Народно събрание" в 18,30, където ще бъде проведена тържествената заря-проверка.
В Националния военно-исторически музей посетителите ще могат да видят оригинала на знамето, станало първообраз на националния ни трибагреник - ушитото от Стилияна Параскевова и дъщеря ѝ знаме, предназначено за българските опълченски дружини в Руско-турската война.
В Пловдив митрополит Николай отслужи молебен в катедралния храм „Света Богородица“. Пред паметника на руските и финландските освободители на хълма Бунарджика ще се състои тържествена церемония и ще бъдат поднесени венци и цветя. По традиция, на Централните гробища ще бъде отслужена панихида за загиналите български опълченци.
Вечерта ще се проведе заря-проверка пред Военния клуб с участието на представителен взвод от Пловдивския гарнизон.
С възстановка на клетвата, с която са създавани революционните комитети от Васил Левски в страната, бе отбелязан националния празник в Бургас. Над 200 души изпълниха ролите на четници, войводи, революционери и възрожденци, обясни директорът на общинския отдел „Култура“ Петър Парушев
300-метров национален флаг беше пренесен на ръце от граждани и военнослужащи от Втора механизирана бригада до Мемориалния комплекс „Бранителите на Стара Загора“ в шествие, водено от първите мъже на града. То се организира за трета поредна година.
Със 101 каба гайди започна празничното шествие в Сливен. То тръгна от градската градина и премина през централната пешеходна зона на града по бул. „Цар Освободител“.
В Ловеч тържественият ритуал е пред паметника на войводата Тодор Кирков. Там се събират три лъча, които ще тръгнат от паметната плоча на загиналите за Освобождението ловчанлии в двора на храма "Света Троица", Алеята на българо-руската дружба в парка "Стратеш" и от кървавия паметник.
В курорта Пампорово отбелязаха 3-ти март с необичайно масово спускане със ски. Участниците държаха трибагреници.