Време е Европейският съюз да преразгледа споразумението си с Турция на фона на заплахите на турския президент Реджеп Ердоган. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова по БНР. Тя допълни, че договорката не работи в най-важната си част, а именно - възможността на европейските страни да връщат граждани на трети държави на турска територия.
Според нея споразумението не е показало изначално заложените резултати, продължава да има и пропускливост от турските брегове към гръцките острови, а ЕС не разполага с резервни варианти за разрешаването на мигрантската криза.
"България трябва да има по-активна роля при реформата на Дъблинското споразумение, тъй като и последният вариант, предложен от Европейската комисия, не отменя тежестта на граничните държави, каквато е България, да приема и да получава най-големия натиск от мигрантските вълни. Тук нашата позиция трябва да бъде много, много по-категорична", допълни тя.
"Вижте колко е предпазлива и позицията на други европейски държави, включително на Германия. Турският президент проведе много остра кампания срещу германската държава, със средства, които в една друга ситуация биха били недопустими. Те и в тази ситуация са недопустими", допълни тя.
"Големият проблем е не сега в предизборната кампания. Големият проблем за Европа, включително за нашата страна, ще дойде след 16-и април (датата на конституционния референдум в Турция - бел. ред.). Турция е част от бъдещия проект на Европа – докъде и как Европа ще се разширява. От колко време турската държава стои в подстъпите..."
Илияна Йотова отбеляза още, че Европа отдавна е на няколко скорости.
"Едно от проявленията напоследък, че пак се залага политиката на няколко скорости, е голямата тема за т.нар. главен прокурор на ЕС – политика, която много отдавна мина през Европейския парламент. И сега изведнъж се оказва, че тихомълком, само 19 държави в момента решават да участват в изграждането на тази институция. Големи страни в ЕС, които в началото бяха едни от най-големите ентусиасти да има главен прокурор на Европа, в момента се отдръпнаха и заговориха за суверенитет... Тъжното е, че политическата ситуация в една държава от гледна точка на избори слага отпечатък върху европейската политика. Това е един много сериозен и отрицателен белег. Това вече е една разединена Европа."