Във връзка с постъпилите въпроси на медии и нарастващото обществено безпокойство по темата, Министерството на културата заявява следното:
Според Закона за културното наследство „заварените обявени по досегашния ред недвижими паметници на културата запазват своя статут и категория като културни ценности по смисъла на този закон”. В този смисъл градът в своите регулационни граници запазва статута си на архитектурно-исторически резерват. През 2008 г. е определена и охранителна зона на резервата, за което е уведомен кметът на община Копривщица, която също запазва своя статут на декларирана охранителна зона на недвижимата културна ценност „архитектурно-исторически резерват Копривщица“.
Над 400 са недвижимите културни ценности на територията на града, като 15 са с национално значение, между които емблематични исторически сгради – музеи: „Лютова къща”, „Ослекова къща”, къща – музей „Тодор Каблешков”, родните къщи на Г. Бенковски, Димчо Дебелянов, Любен Каравелов.
Промяна или актуализация на статута на недвижимата културна ценност може да бъде инициирана само по реда на Закона за културното наследство и чрез наредба към същия закон, а не с решение на общинския съвет. Тази дейност се извършва въз основа на актуализирана заключителна оценка на всички компоненти на територията, носители на културна стойност – единични недвижими културни ценности, комплекси и ансамбли, както и на цялостната градска тъкан.
Процедурата за промяна на статута на групови недвижими културни ценности от национално значение, какъвто е град Копривщица, може да бъде инициирана по мотивирано искане на кмета на общината. Такова искане не е постъпило в Министерство на културата. Ако бъде получено, министърът на културата назначава междуведомствена комисия с участие на Националния институт за недвижимо културно наследство, областна и общинска администрации, заинтересовани министерства и други ведомства и организации.
Министерството на културата отново подчертава необходимостта от опазване на културното наследство на Копривщица и изразява своята убеденост, че общината и общинският съвет няма да станат инициатори на необратима загуба не само на отделните забележителни образци на българската възрожденска архитектура, но и на историческата урбанистична структура на селището, както и на обкръжаващата го природна рамка.