„Основната ми цел е по професионален начин с аргументите на правото да изложа систематично това, което е видимо от случилото се. В писмото обяснявам, че известните до момента факти показват, че главният прокурор се е срещнал извън протокола с бизнесмен, спрямо дейността на когото в момента се извършват проверки”, обясни в „Здравей, България” Калин Калпакчиев, член на ВСС.
„Никой не може да очаква, че при тези проверки Цацаров ще бъде независим и безпристрастен. Това е впечатлението, което се създава и то е основателно”, каза той. „Идеята да се използват докрай всички възможни легитимни инструменти, за да видим дали България е правова държава”, допълни Калпакчиев. Той иска от правосъдния министър Цецка Цачева да инициира проверка срещу главния прокурор. „Тя трябва ясно да заяви, ако не използва това свое правомощие, защо не го прави. Това не е прецедент, законът е предвидил правомощия на министъра, когато съдебната власт откаже да спази закона, както в случая ВСС”, заяви Калин Калпакчиев. „Когато има основателни съмнения, че главният прокурор е зависим, това срива авторитета на цялата прокуратура”, на мнение е той.
"Искат оставката на Главния прокурор по член за нарушения, но няма установени доказателства Сотир Цацаров да се е поддал на манипулация или да е извършил нередност. Той е казал, че това с Цумгейт е частен случай и не може да окаже влияние, с което директно става ясно, че няма за какво да бъде обвинен". Това заяви в ефира на Нова тв Димитър Узунов. "Изконната мечта на Лозан Панов и Христо Иванов е главата на Цацаров, те искат да подкопаят авторитета му, нищо повече. Христо Иванов дори създаде цяла партия с тази цел", добави още той. Следващият мотив на Калпакчиев - неетично поведение на главния прокурор. Нито господин Дончев, нито господин Гергов не са криминално проявени, не са подсъдими, не са адвокати, не са страни по дела, т.е. среща с тях не нарушава стандартите на поведение. Калпакчиев твърди, че Сашо Дончев е компрометирано лице, не знам защо го говори това. Той е сезирал ЕК, но това не го прави подсъдим. Нито едно от посочените от Калпакчиев лица не са привлечени като обвиняеми, т.е. Цацаров не се е срещал с хора, които са зависими от него. Има ли значение дали са приятели с Гергов. Това, че Цацаров не се харесва на господин Калпакчиев и на господин Панов, е друг въпрос", добави Узунов. Ани Цолова попита дали главният прокурорът се притеснява, че Радев може да направи комисия да го разследва: "Президентът е разумен човек и няма да се поддаде на интригата на господин Панов. Все пак Румен Радев няма правомощия да проверява който и да е, най-вече главния прокурор", отговори той. Г-жо Цолова не ви ли прави впечатление, че групата, която инициира това нещо, абе, защо не поиска проверка около посещенията на Панов в една адвокатска кантора, защо не се изследва полупиянската прегръдка на адвоката на Цветан Василев, защо прокуратурата не внася обвинителен акт срещу Цветан Василев", запита той.