„Най-важният въпрос е как ще продължи реформата и ще има ли реформа в дълбочина на съдебната система”, заяви председателят на Върховния конституционен съд Лозан Панов преди срещата си с премиера Бойко Борисов.
„Срещата с премиера е част от бъдещи срещи с всички представители на парламентарно представените формации, защото това е важно с оглед на бъдещи законодателни промени”, поясни още Панов.
Председателят на ВКС подчерта, че пред премиера Борисов ще повдигне и темата по казуса „ЦУМ-гейт”.
„Тези събития са емблематични, защото показват липсата на институционална реакция и е съвсем нормално, с оглед и на доклада и на ЕК и на техническата помощ, която се осъществява от европейски експерти и прокурори, това да бъде тема в основата на дебата за реформа”, допълни още Панов.
Той допълни, че ще продължи да настоява за среща с президента Румен Радев на темата.
Българските граждани очакват справедлива правосъдна система. Те не могат да чакат повече. Трябва да работим заедно. Това каза в Министерски съвет външният министър и бивш правосъден такъв Екатерина Захариева, след края на срещата между премиера Бойко Борисов и председателя на ВКС Лозан Панов, на която бяха обсъдени темите за правосъдната реформа и проблемите в системата. "Трябва да има промени в Конституцията", обяви от своя страна Панов.
"За мен е очевидно, че трябва да има реформа в правосъдната система. Това няма как да се случи без реформа в прокуратурата. Дадох стари примери на премиера - "Костинброд", как са го подслушвали, ЦУМ-гейт. Всички те говорят, че нещата не вървят. Реформата трябва да бъде в дълбочина. Такава за съжаление не се случи. Случи се една мимикрия на реформа. Всеки трябва да понесе своята отговорност. Помолих премиера темата да бъде въведена в парламента. Надявам се на среща с президента и парламентарно представените партии, за да мога да изложа моите тези и пред тях. Този въпрос не трябва да се политизира и да се представя като междуличностен конфликт. Неоснователни са внушенията за конфликти с главния прокурор. Няма значение кой е главен прокурор. Трябва да има механизми и пътят да бъде извървян", допълни председателят на ВКС.
"Кабинетът никога не се е опитвал да прави мимикрия на реформа. Конституцията се изменя със 160 гласа. Няма да спрем да извършваме промени. Има редица действия, които могат да се извършват на законодателно ниво. Ние нямаме нищо против промяна в Конституцията, но не трябва да загърбваме всичко останоло само заради това. Имаме предложение за намаляване на парламентарната квота при избора на членове на ВСС. Не трябва да псотавяме под съмнение този избор. Не мисля, че някой е оказвал натиск. Спешните закони, които могат да се променят и без 160 депутатски гласа, трябва да бъдат променени. Говоря за антокорупционното законодателство и ГПК. Няма да правим мимикрия на реформа и никога не сме правили. Никъде в препоръките на ЕК не се говори за промяна на Конституцията", отговори му Захариева.
"Аз приветствам тази среща", каза пък министърът на правосъдието Цецка Цачева. "Трябва да има такъв диалог и в такъв формат трябва да се поставят проблемите. Аз съм водила разговор с г-н Панов веднага, след като поех министерския пост. Днес аз апелирах за повече конкретика. Няма да приема думите за мимикрия. В миналия парламент не успяхме да направим някои неща, но беше постигнато много. Не трябва да се зачеркват усилията на всички през последните две години. Трябва да седнем и да работим задълбочено. Г-н Панов трябва да представи своите предложение в дълбочина, да ги обсъдим и да работим. Мисля, че постигнахме разбирателство с г-н Панов", разкри Цачева.