Столична община трябва да каже ясно каква политика ще развива по въпроса с паркирането - разширяване на зелената зона или строеж на подземни и наземни паркинги. Това каза председателят на ГС на БСП- София Калоян Паргов в предаването "Денят започва" по БНТ.
Паргов заяви, че общинските съветници от БСП не са подкрепили решението на Столичния общински съвет за разширяване обхвата на зелената зона за паркиране в столицата.
"Поставихме един концептуален въпрос - Общината трябва да каже ясно каква политика ще развива, тъй като от години се говори за подземни и наземни паркинги, опасващи централната градска част, в която ние да приберем автомобилите, за да изчистим центъра от тези паркирали автомобили, включително и на тези, които са живущи. Ако разширяваме зелената зона, обезсмисляме инвестицията в паркинги. Но ако ние ща правим такива паркинги, които Центърът за градска мобилност ще стопанисва, както виждаме имат желание и работят по тази концепция, то това означава, че ние тази зелена зона трябва да я прекратим и да забраним наземното паркиране на пътните платна, за да може колите да имат една единствена възможност - паркиране в тези паркинги.
Това сме го заложили в генералния план за организация на движението, който изтича тази година и който за съжаление не се събра комисията по транспорт или работната група на Фандъкова да го преглежда, да го променя, след като дадохме 2,5 млн. на английска фирма да ни го изработи", коментира Паргов.
Той коментира и готвените промени в закона за застрояване и устройство на София, които предвиждат регламентирането на три зони, в които ще може да се строят небостъргачи.
"Очевидно е, че имаме политически консенсус, което е добре. Т.е. отговаряме на обществените очаквания и обществения натиск. В понеделник в Клуба на архитекта организирахме една публична дискусия-среща по темата за промени в закона за застрояването. Основна задача на този законопроект, който започна с дискусията в понеделник е да ограничи високото строителство - кой където си поиска, както и да прекрати или по-скоро да запуши пробойните в законодателството, които позволяват в определени случаи да се усвои максимално територията и да се появят такива небостъргачи", заяви Паргов.
По думите му темата е консенсусна и трябва да се търси общо решение. "С този закон се надяваме да решим още един проблем, свързан със зелените площи и пространства. Понякога това, което се вижда и е зелена площ - с трева, дървета и храсти, не винаги е това. Просто през годините този терен не е усвоен, но в общия устройствен план присъства като терен за застрояване със съответните параметри. Често се получават тези колизии, когато гражданите питат "Защо ни пипате зелената площ?", а то не е зелена площ", коментира още той.