Стотици служители на завода за боеприпаси „Емко” от Монтана и Трявна излязоха на протест пред парламента. Депутати от опозицията излязоха да разговарят с тях.
Хората са притеснени, че не се ли върне лицензът на завода, до две седмици могат да останат без работа. Според фирмата дори след като отстранили всички наложени им предписания, лицензът така и не е върнат. Възложена им е обаче нова проверка.
Протестиращите настояват за спешни действия от страна на държавата. Те протестират пред парламента, за да може управляващите да ги чуят.
„Емко” вече има и нов управител, който е дългогодишен служител на завода, съобщи Нова телевизия.
На място пристигнаха и депутати от парламентарната група на БСП, които решиха да говорят с протестиращите. Те поканиха техни представители да влязат в сградата на Народното събрание. Хората обаче настояват управляващите да излязат при тях.
БСП иска изслушване на икономическия министър Емил Караниколов
от икономическата комисия идната сряда заради случая с отнетия лиценз на "Емко" и протеста.
Това обяви пред журналисти в парламента Жельо Бойчев, след среща на ПГ на левицата с протестиращите пред сградата на НС работници от производствените площадки на завода в Монтана, Трявна, с. Белица, Русе.
Социалистите ще настояват да чуят от министъра как ще бъдат запазени работните места и гарантирани международните договори, които дружествата от военния комплекс са подписали.
"Емко" няма нужда от спасение, коментира пред журналисти в парламента Красимир Падарев, директор на "Емко"-Монтана. По думите му, предприятието е в опасност, защото му се правят спънки и пречки, нарушава се законовият ред в държавата. Пращат се проверки - оправяме нещата, отново не ни връщат лиценза, обясни Падарев.
Той подчерта, че всички установени нередности са отстранили. Вчера забележката от служба КОС в с. Белица е за сандъци с нещо си, които били с два сантиметра по-близо до стената, това е чисто заяждане, подкрепи твърденията си директорът.
Ако нещата продължават по този начин, "Емко" няма да може да издържи дълго, алармира той. В завода в Монтана работят около 400 души, в Трявна - 650.
Красимир Падарев добави, че няколко пъти са канили министъра на икономиката, но до момента той не е отишъл.
В същото време министърът, когато излязоха русенските ни колеги, побърза да отиде там, за да спре скандала, упрекна той.
Шефът на "Емко" в Трявна Славчо Димиев призова правителството да не насъсква работниците един срещу друг.
Вчера премиерът Бойко Борисов обяви, че не го интересуват частните оръжейни фирми, а държавните такива.
„Не е в компетенцията на министъра на икономиката самостоятелно да спре или да върне лиценза на фирмата”, се казва в становище на Министерството на икономиката. „Решението за спиране на лиценза за срок от 6 месеца или до отстраняване на констатираните нередности е взето от Междуведомствения съвет по отбранителна индустрия и сигурност на доставките след получени становища за нередности при съхранението на боеприпаси”, се казва още в съобщението.
По-рано днес Главният секретар на МВР Марин Маринов обясни, че отнетите лицензи и проверките се правят заради сигурността на работниците.
"Ако после стане взрив, ще ни питате защо не е направена проверка", каза Маринов.
Проверките ще приключат до 25 септември.
Изпратил съм сигнал до прокуратурата – заради три вида боеприпаси. Причината – последните два пъти "Кинтекс" е поискал оферти само от "Емко", но не и от ВМЗ и "Дунарит", а такова задължение е имало. Ако имаше оферти от другите две дружества, щеше цената да е 5-10% по-ниска. Това обяви министърът на икономиката Емил Караниколов. Той не пропусна да попита защо "онзи, който се обявява за собственик на "Дунарит", не се е загрижил за това и не е пратил оферта, за да може предприятието да спечели.
Ще има проверка в "Кинтекс" какво се е случвало последните 10 години там –
как са се извършвали сделките, обеща Караниколов. Проверка ще бъде направена и във ВМЗ – дали има техни патенти, които се ползват неправомерно от други предприятия.
От думите на министъра излезе, че в момента се произвежда за втори път поръчката, предназначена за Индия. Това нищо няма да струва на данъкоплатците, добави Караниколов. Припомняме, че ВМЗ сега прави боеприпасите.
Няма разпоредба от страна на държавата към държавното дружество "Кинтекс" да преосмисли отношенията си с оръжейната фирма "Емко", посочи Караниколов и обяви, че на 31 август от "Емко" са изпратили искане до "Кинтекс" да бъдат анулирани протоколите и фактурите за продукцията на "Емко", която беше предназначена за Индия и която така и не беше натоварена на пристанище Бургас. Икономическият министър обяви и, че Агенция "Митници" няма право да пусне боеприпасите, защото "Емко" е с отнет лиценз.
Защо от "Емко" не работят да отстранят нередностите? Междуведомственият съвет ще направи извънредно заседание за връщане на лиценза, ако всичко е наред. Няколко пъти са давани предписания за отстраняване на нарушенията, но това не се е случило, каза Караниколов.
Преди месец държавата отне лицензите на "Дунарит", а впоследствие и на неговия собственик "Емко". Тогава работниците излязоха на протест, а синдикати и ръководство обвиниха фирма, близка до Делян Пеевски за атаките срещу заводите. Пеевски отрече да има интерес в оръжейния бизнес.
Държавата и "Емко" спорят за собствеността на "Дунарит". Според Министерство на икономиката русенското дружество все още е собственост на КТБ.