От Министерството на земеделието, храните и горите увериха, че служителите на "Напоителни системи"-Бургас са предприели всички възможни действия с цел превенция на потопа. Ангажирани са били всички ресурси, хора и техника за отводняване на засегнатите територии и недопускане преливането на язовири под контрола на дружеството.
По-рано днес потърпевши от наводненията отправиха обвинения към "Напоителни системи". Според "Хай Мед Тех" ЕООД нерегламентираното изпускане на язовир "Трояново" е причина за бедствието при западния бряг на Бургаското езеро. От фирмата твърдят, че голямото количество вода било изпуснато от язовира от "Напоителни системи"-Бургас.
От Министерството на земеделието, храните и горите обаче са категорични, че системите работят на пълна мощност, осигурено е денонощно наблюдение на язовири, корекции на реки и предпазни диги, стопанисвани от "Напоителни системи" ЕАД.
Оттам твърдят още, че са задействани всички помпени станции и отводнителни системи в засегнатите райони, пусната е и аварийна помпа на ОПС „Димчево“ - Бургас. В района на Бургаска област са паднали значителни валежи от 150-170 л/денонощие. В язовирите „Трояново“ и „Крушево“ са влезли около 2-2,5 млн. куб. метра.
В момента наличният обем в яз. "Трояново" е 3,2 млн. м3, а свободният обем е 2,7 млн. м3, като нивото на водата е на 3 метра под котата на преливния ръб. В язовир "Крушево", при общ обем 11,2 млн. м3, наличният обем е 3,5 млн. м3, а свободният обем е в размер на 7,7 млн. м3.
Средният процент на напълване на язовирите, собственост и стопанисвани от "Напоителни системи" ЕАД на територията на област Бургас е 31% и нито един от язовирите не прелива, споделят още от МЗХГ.